ABD, rekor kırdı! Suudileri geride bıraktı

Son Güncelleme: 08 Şubat 2018 Perşembe 12:28

ABD'nin ham petrol üretiminin günlük ortalama 10.25 milyon varile yükselerek, ülke tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı. Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan'ın ham petrol üretimini yakalayan ABD, bu haftaki artışla beraber Suudileri geride bıraktı ve dünyanın en büyük 2. ham petrol üreticisi konumuna geldi.

ABD'nin günlük ham petrol üretim miktarı, ülke tarihindeki en yüksek seviyeye çıkarak rekor kırdı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nden (EIA) açıklanan verilerine göre, ülkenin ham petrol üretimi 27 Ocak-2 Şubat tarihlerinde, bir evvelki haftaya göre günlük ortalama 332 bin varil artışla 10.25 milyon varile çıktı.  Böylece ABD'nin günlük ham petrol üretim miktarı ülke tarihindeki en yüksek seviyeye tırmanarak, rekor kırdı. 

Ayrıca geçen hafta Suudi Arabistan'ın ham petrol üretimini yakalayan ABD, bu haftaki artışla birlikte Suudileri geride bıraktı ve dünyanın en büyük 2'nci ham petrol üreticisi konumuna yükseldi.

RUSYA, HAM PETROL ÜRETİMİNDE DÜNYADA EN ÜST SIRADA

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) en güncel verilerinin yer aldığı ocak ayı Petrol Piyasası Raporu'na göre, Suudi Arabistan'ın ham petrol üretimi aralık ayında günlük ortalama 9.92 milyon varil olmuştu. 

ABD küresel petrol tüketiminde zirvede yer alırken, Suudi Arabistan ise dünyanın en büyük petrol ihracatçısı konumunda bulunuyor. Rusya ise ham petrol üretiminde dünyada en üst sırada yer alıyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım