3. Havalimanı ekonomiyi uçuracak

  • 1913
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 07 Ocak 2017 Cumartesi 13:14

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. Havalimanının 2025’te ekonomiye 20 milyar dolar katkısı olacağını ifade etti.

3. Havalimanı birçok özelliği bakımından dünyanın en büyük havalimanı olacak. Yolcu kapasitesi alanı, otoparkı, terminalleri ile dünyadaki birçok havalimanına fark atacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan incelemelerde bulundu ve Ekonomi ve Dış Politik Araştırma Merkezi’nin yaptığı yeni havalimanı ile alakalı etki analiz raporundan bahsetti.

Raporda en dikkat çeken şey 3. Havalimanının ekonomiye katkısı 2025’te tam 20 milyar olacak. Bu miktar birçok ülkenin milli gelirinden daha fazla. Birleşmiş Milletler verilerine göre 3. Havalimanının getireceği bu para dünyanın 103 ülkesinin milli gelirinden daha fazla.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. Havalimanının yatırım maliyetinin 10.2 milyar Euro olduğunu belirtti ve buradan 25 milyar Euro’luk bir kira gelirinin elde edileceğini vurguladı. Bu haliyle 3 havalimanı yap işlet devret projelerinin de dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip oluyor. Ayrıca Ahmet Arslan 3. Havalimanının yüzde 40’lık bir bölümünün bittiğini sözlerine ekledi.

Havalimanının 2018’in ilk çeyreğinde hizmete gireceğini tahmin ettiklerini söyleyen Arslan, hummalı bir çalışmanın hızla sürdüğünü belirtti.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım