Star TV’nin yeni dizisi yayına başlamadan RTÜK’e yasaklama başvurusu yapıldı!

  • 1124
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 19 Mart 2018 Pazartesi 09:20

Adalet Bakanlığı tarafından RTÜK’e Star TV ekranlarında daha yayın hayatına başlamamış olan o dizi ile alakalı müdahale edilmesi yönünde başvuru yapıldı.

İnternet yayınlarının kontrolü, dizilerdeki öpüşme sahneleri vs. derken Adalet Bakanlığı işi bir üst seviyeye taşıdı. Star TV ekranlarında başlayacak olan ve cezaevindeki kadınların hikayelerini işleyen Avlu dizisi için RTÜK’e başvuran Adalet Bakanlığı, diziye yayına girmeden müdahale edilmesini talep etti. RTÜK ise bu başvuruyu gündemine dahi almadı.

Star TV ekranlarında 29 Mart günü ilk bölümü yayınlanacak olan Avlu dizisi başlamadan gündem oldu. Tutuklu kadınların hikayelerini işleyen dizi için Adalet Bakanlığı RTÜK’e başvurdu. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz, dizide cezaevi çalışanlarının 'işkenceci', kurumların 'işkence merkezi' şeklinde gösterildiğini, bunun bazı terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edeceğini öne sürerek 'dizi yayımlanmadan gerekli tedbirlerin alınmasını' istedi.

RTÜK’e gönderilen yazıda Star TV’de Avlu isimli dizinin tanıtımının yayınlandığı, ilk fragmandaki görüntülerde Ceza ve Tekvifevleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı kurumlar ile kurumlarda çalışan personelin mesleki onurunu zedeleyecek, kurumsal imajlarını olumsuz şekilde etkileyecek gerçeği yansıtmayan karalama ögelerinin bulunduğu iddia edildi.

Yayınlanan bu görüntülerin, devletin iki farklı kurumunda hizmet veren jandarma ve ceza infaz kurumu personelini yanlış algılardan ötürü zan altında bırakacağı, personelin 'işkenceci', kurumların da 'işkence merkezi' olarak toplum nezdinde algılanmasına sebebiyet vereceği belirtildi ve gerekli tedbirlerin alınmasını talep etti.

RTÜK’ün konuyu bu haftaki gündemine almadığı öğrenildi.

İşte Avlu dizisinin fragmanları ve ilk bölümün ön izlemesi:

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım