Kanal D o diziyi bitirecek mi? Diziler neden erken final yapıyor?

  • 1821
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 14 Mart 2018 Çarşamba 10:10

Son dönemde erken final yapan diziler kervanına bir yenisi daha mı ekleniyor? Kanal D’nin hangi yapımı sıkıntılı? Reytinglerde kötü giden hangi dizi final yapabilir? İşte detaylar.

Son dönemde artan dizi sayısı bir taraftan rekabeti artırırken diğer taraftan da bazı dizilerin erken final yapmasına yol açtı. Tanıtımları ve iddialı kadroları ile serüvenlerine başlayan pek çok dizi 4 veya 6. Bölümlerde finalde yaparak izleyicisini şoke etti.

Dizilerin final yapması ile alakalı en önemli kriterin reytingler olduğu biliniyor. Günümüz sosyal medya koşullarında bu kriterin yanına ‘konuşulmak’ diye bir kriterde ekleyebiliriz. Yeni başlayan dizilerin sosyal medya mecraları olan Twitter, Facebook gibi yerlerde konuşulması, video sitelerinde izlenmesi, yeni tanıtımlarının merakla beklenip binlerce defa izlenmesi de o dizinin gideceği yönü tayin edebiliyor.

Örneğin geçtiğimiz günlerde başlayan Sen Anlat Karadeniz isimli yapım bir anda ‘kadına şiddet’ teması ile Türkiye gündemi oturdu. Defalarca konuşuldu ve yeni bölümleri merakla takip edildi. Birçok başarılı dizinin arkasında olan Osman Sınav iyi bir iş çıkarmıştı. Ve ilk bölümden itibaren fenomen dizi Diriliş Ertuğrul’un tahtını salladı. Ya birinci ya ikinci oldu.

Gelelim konumuza… Kanal D ekranlarında 20 Ocak tarihinde büyük umutlarla başlayan ve başrolünde  Farah Zeynep Abdullah ile Berk Cankat’ın olduğu Gülizar dizisi de reyting kurbanı oldu.

Cumartesi akşamları ekrana gelen Gülizar bir taraftan Yeni Gelin bir taraftan Fazilet Hanım ve Kızları ile uğraşırken rakipleri arasına Survivor da katılınca direnemedi ve 8. Bölümü yayınlanan dizinin 10. Bölümde final yapmasına karar verildi.

İZLEYİCİ SEÇMEK ZORUNDA

Hemen hemen her akşam her kanalın bir dizisi yayınlanıyor. Seyirci artık bir tarafı seçmek zorunda. Aynı anda başlayıp aynı anda reklam veren kanallar farklı dizileri ancak internet üzerinden daha sonra izlenilmesine izin veriyor. Bu yüzden bazı diziler ön plana çıkarken bazıları da final yapmak zorunda kalıyor.

En çok tutulan diziler arasında aksiyon dizileri en üst sırada.. Söz, Çukur, EDHO, Savaşçı vs. Kadın temalı diziler de beğeniliyor. Ama her an dengeleri değiştirebilecek yeni diziler de yolda. Özellikle Mehmet bir Cihan Padişahı dizisi ile Salı günlerinde ortalık karışacak gibi görünüyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım