Börü ne anlama geliyor? Börü dizisi hangi kanalda başlayacak?

  • 1883
  • 1
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 24 Şubat 2018 Cumartesi 16:37

Yakın bir tarihte başlaması beklenen 6 bölümlük mini dizi Börü, merakla bekleniyor. Peki Börü ne demek? Börü hangi kanalda başlayacak? Tüm detaylar haberimizde…

Son günlerde internette çok sık araştırılan Börü ne demek sorusunun cevabını sizinle paylaşmak istedik. Star Tv ekranlarında başlayacak olan Börü isimli asker dizisi özel harekat timi Börü’nün maceralarını işleyecek. Dizinin ismi duyulduktan sonra meraklı izleyiciler Börü ne demek diye araştırmaya başladılar.

Öncelik Börü kelimesinin ne anlama geldiğine geçmeden Börü dizinin yayınlanmış fragmanına bir göz atalım:

 

Tanıtımda da görüldüğü gibi diziye gerçekten emek harcanmış ve sağlam bir kadro ile en iyi şekilde özel harekat yansıtılmaya çalışılmış. Ülkemizin Afrin’de terör unsurlarına karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı devam ederken bu dizinin dikkatleri çekmesi de manidar oldu.

BÖRÜ NE DEMEK? BÖRÜ KELİMESİ VE GEÇMİŞİ

Börü kelimesinin pek simgesi olmasına rağmen eski Türkçe’ye dayanan anlamı olarak Börü Kurt demektir. Bu anlam içerisinde özellik mitolojik bir takım unsurlar barındırmaktadır. Zaten Kurt, Türk mitolojisinde çok önemli bir yere sahiptir.

Börü kelimesinin sözlük anlamında ise; kurt kelimesinin yanında bahadır, cesur ve yiğit gibi anlamları da barındırdığı görülür. Sadece bir hayvan olarak görülmeyen kurt kutsal bir varlık olarak da mitolojidekini yerini almıştır.

Eski Türkler’de kurt savaşçı anlamına gelmekteydi. Nihal Atsız'ın ‘’Bozkurtların Ölümü’’ ve ‘’Bozkurtlar Diriliyor’’ isimli yapıtlarında da isminden çok sık bahsettiği Kürşad'ın 40 çerisinden biri olan kadim Türk savaşçıdır.

Bunun yanında Börü kelimesi İslamiyet öncesi Türklerde farklı anlamlara da gelirdi. Mesela Börü, kimi zaman tanrı dağı eteklerinde dolaştığına inanılan gök tanrıları, kimi zaman ise at üzerinde arkasını dönmüş bir şekilde ok atabilme yeteneğine sahip savaşçıları, ve bazen de yiğit güreşçileri anlatmak için kullanılmıştır. Ayrıca Türklerin büyük destanlarından biri olan Ergenekon destanında Börü, Türklere yol göstermek amacıyla gökten gelen bozkurt tanrıyı ifade etmiştir.

BÖRÜ DİZİSİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK

Star TV ekranlarında 60 dakikalık 6 bölüm şeklinde ekranlara gelecek Börü dizisinin ilk bölümü 28 Şubat 2018 Çarşamba günü oynayacak.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Naci Bostan

25 Şubat 2018 Pazar 13:46

Börü ne demek öğrenmiş olduk...

Bursa Web Tasarım