YKS ile alakalı bilinmeyenler ortaya çıkıyor! Tarih o alanda da olacak

  • 5679
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 19 Ekim 2017 Perşembe 15:13

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği Yükseköğretim kurumları Sınavı (YKS) ile alakalı detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Eşit ağırlık alanındaki öğrenciler tarih testin de yanıtlayacak. Gerçekleştirilen düzenleme ile eşit ağırlığa da tarih geldi. Eşit ağırlıkçıların gireceği ‘Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1’, ‘Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1’ olarak değiştirildi. Buna tarih testi de eklendi. Eşit ağırlık alanındaki öğrenciler matematik testinin yanısıra bu sorulara da cevap verecek.

YÖK, üniversiteye giriş sistemi ile ilgili eksik kalan ayrıntıları açıkladı. Buna göre, Temel Yeterlilik Testi’nde yer alan 80 soru için öğrencilere 90 dakika verilecek. 160 sorunun olduğu ikinci sınav için ise öğrencilere 180 dakika süre tanınacak.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yaptığı yazılı açıklamaya göre, sınav 23 - 24 Haziran’da yapılacak. Öğrencilere 80 soruyu yanıtlayacakları Temel Yeterlilik Testi (TYT) için 90 dakika süre tanınacak. 160 sorunun yer aldığı ikinci sınav için ise 180 dakika verilecek. Ayrıca soru dağılımları da açıklandı. İkinci oturumdaki Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde 24 Türk dili ve edebiyatı, 10 tarih, 6 coğrafya sorusu yer alacak. Sosyal Bilimler-2’de ise, felsefe grubunda (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, din kültürü ve ahlak bilgisinde 6, coğrafya-2’de 11, tarih-2’ye 11 soru olacak. Fen bilimlerinin dağılımı ise şöyle: 14 fizik, 13 kimya, 13 biyoloji.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım