YDS’ye nasıl çalışılır? YDS'de hangi içerikler var?

 • 5965
 • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 12 Şubat 2018 Pazartesi 15:37

YDS İlkbahar Sınav Başvuruları bitti... Şimdi sırada sınava kadar tempolu bir şekilde çalışmak var. Peki YDS'nin içeriğinde neler var? YDS ne işe yarar? YDS’ye nasıl çalışılır? Hepsi ve daha fazlası haberimizde…

YDS'ye nasıl çalışılır? sorusunun yanıtı defalarca çalışıp da istediği puanı alamayan öğrenciler için merak konusu. Başvurunuzu yaptıkysanız ya da bir daha ki sefere gireceğim nasıl çalışmalıyım diyorsanız haberimiz tam size göre..

YDS nedir?

Açılımı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan YDS, ÖSYM’nin verdiği talimat ile YÖK tarafından yapılan ve özellikle akademisyenlik için çok önemli olan bir sınavdır.

YDS’ye kimler başvurabilir?

YDS sınavına; KPSS lise adayları, KPSS önlisans adayları, üniversite 3 veya 4'üncü sınıfta okuyanlar, KPSS lisans adayları, KPSS A grubu adayları, kamu personelleri, yüksek lisans adayları, araştırma görevlisi olmak isteyenler, doktora adayları, doçent adayları, sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak olanlar, tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık yapmak isteyenler, yurt dışında bir yükseköğretim programını bitiren ve denklik almak isteyen adaylar başvuruda bulunabilirler.

YDS’ye nasıl başvurulur?

YDS’ye ister ÖSYM bürolarından isterseniz de ÖSYM’nin resmi internet sitesinden başvurabilirsiniz. Yalnız internet yoluyla başvuruda bulunabilmek için ÖSYM şifreniz ve sistemde geçerli bir fotoğrafınızın olması gerekiyor. Eğer fotoğrafınız eski ise sistem sizi yine ÖSYM bürosuna yönlendirecektir.

Belirtilen bankalara ya da ÖSYM’nin sitesinden belirten sınav parasını yatırdıktan sonra sistem açılacaktır. Sistemden gireceğiniz sınavı seçip gerekli işlemleri yaparak sınavınıza başvurabilirsiniz.

YDS'nin içeriğinde neler var?

Son güncellenen sınav verilerine göre YDS'de soru dağılımı şu şekilde:

 • 6 soru Kelime Soruları (Vocabulary)
 • 10 soru Dilbilgisi (Grammar)
 • 10 soru Cloze Test; 5’er sorudan 2 paragraf
 • 10 soru Cümle Tamamlama (Sentence Completetion)
 • 6 soru Çeviri Soruları (Translation); 3 İngilizce-Türkçe, 3 Türkçe-İngilizce
 • 20 soru Paragraf Soruları; 4’er sorudan 5 paragraf
 • 5 soru Diyalog Tamamlama (Dialogue)
 • 4 soru Yakın Anlamlı Cümle (Paraphrase)
 • 4 soru Paragraf Tamamlama (Paragraph Completetion)
 • 5 soru Anlamı Bozan Cümle (Odd-One-Out)

 

YDS’ye nasıl çalışmalıyım?

Buraya kadar anlattığımız her şey bir şekilde halledilebilir. Asıl dananın kuyruğunun koptuğu yer sınava çalışma konusu.

Öncelikle karşınızdaki sınavın A’dan Z’ye yabancı bir dil sınavı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden “üff”, “püff”, “yapamıyorum”, “yapamacayağım” gibi söylemlerle kendinizi yıpratmayın ve yapabileceğinize inanın.

Taktik Maktik yok… Bam Bam Bam!

Önceki senelerde yapılan YDS’lerde bazı taktikler kullanılabiliyordu. Mesela virgül varsa cevap “that”tir gibi. Ama ÖSYM son senelerde YDS’lerde yaptığı sınavlarda bu tip taktiklere önlemler aldı ve adeta adaylara: “Kelime bilmezsen, çeviri yapmazsan istediğini bu anı alamazsın” dedi.

YDS’de kelimenin önemi

YDS’den 55-65 arası bir not almak isteyen adayların en çok önem vermesi gereken şey kelimedir. Dil, kelimelerden oluşur. Ne kadar çok kelime o kadar çok anlama demektir. Karşınızdaki sınav adeta bir Türkçe sınavı gibi, boşluk doldurma, paragraf, cümlede anlam, cümle tamamlama vs. bölümlerinden oluşuyor. Ama tek fark tamamen yabancı kelimeler ile.

Yabancı bir metni anlamada %70 - %30 kuralını iyi bilin. Yani bir metnin %70’ini anlarsan beyin %30’unu tamamlar. İşte amaç %70’ini anlamak ve bu yüzden kelime ezberlemek.

Kelime ezberlemek zor değildir. Günlük tekrarlar yaparak ve kelimeleri metinlerde görerek yavaş yavaş ilerlediğinizi görecek ve mutlu olacaksınız.

YDS’de çevirinin önemi

Sadece kelime ezberlemekle hedefinize ulaşamazsınız.  Kelimeler tek başlarına bir işe yaramazlar. Bu kelimeleri cümle içinde tanımak, defalarca görmek, çevirmek ve değişik anlamlarının farkına varmak gerek.  Bu yüzden öğrendiğiniz kelimeleri çeviri metinlerinde pekiştirmek çok mühim bir çalışma tekniğidir.

Birçok kurs var ne yapmalıyım?

Piyasada YDS ile alakalı gerek örgün gerek online birçok kurs olduğu için adayların kafası çok karışıyor. Bizim size tavsiyemiz şunlar olacak;

YDS’ye hazırlıyorum diye “ I g o to schooll”, “car”, “ I, you,” we’den sonra şu” gelir gibi çok temelden başlayan kurslardan,

YDS’ye hazırlanmanız için öncelikle şu 4 kuru tamamlamanız gerekir diyen kurslardan

6 aylık kurs sürecinin 4 ayında gramer anlatan kurslardan,

Kursun büyük bölümünü “nokta, virgül, şu olursa şu gelir, bu olursa cevap budur” gibi söylemlerle dolduran kurslardan UZAK DURUN…

Kelime öğrenimi ve öğretimi üzerinde duran,

Kelimeleri çevirilerle birleştirip, çeviri üzerinde yoğunlaşan,

Kur mur değil de direk YDS hedefinde olan kurslara YAKINLAŞIN…

 

NOT: Son zamanlarda çıkan e-YDS, online YDS sınavıdır ve yukarıda bahsettiğimiz her şey e-YDS için de geçerlidir.

 

Tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar…

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım