Temel İşaret Dili eğitimi nedir? Eğitimin içeriğinde neler var?

Son Güncelleme: 22 Eylül 2017 Cuma 10:42

Temel işaret dili, işitme engeli ile dil ve konuşma bozukluğu olan bireylerin kişisel ve toplumsal ihtiyaçlarını gidermek hedefi ile konuşma dilinden farklı olan ama belli bir sistem içinde el ve vücut hareketleri ile mimiklerin kullanıldığı görsel bir dildir.

Gelişen teknolojiye ve uzun süren uygulamalara göre işitme engeli olan bireylerin eğitiminde bireysel özelliklerin ve bireysel ihtiyaçların belirleyici olması gerekmektedir. Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlarda verilen işitme engellilere eğitim hizmetlerinin tümü, bireylerin işitme kalıntısını en üst düzeyde kullanmaları, dil ve konuşma, sosyal, akademik vb. tüm becerilerini olabilecek en üst düzeye çıkarabilmeyi amaçlamaktadır.

Temel İşaret Dili (TİD) eğitiminin içeriğinde şu uygulamalar vardır:

İşaret dili ve çevre ile ilgili uygulamalar yapmak, Okul ve eğitim işaretlerini uygulamak, Gıda ve giyim işaretlerini uygulamak, TİD dilbilgisi kavramları uygulamaları yapmak, Duygular ve eşyaların işaretlerini uygulamak, Zaman dilimleri uygulamaları yapmak, Trafik ve canlıların işaretlerini uygulamak, Meslekler ve ilgili makine işaretlerini uygulamak, Spor ve coğrafi terimlerin işaretlerini uygulamak Karşılıklı konuşma çalışmaları yapmak.

Eğitim sonunda MEB onaylı sertifika da alacağınız bu eğitim ile alakalı daha fazla bilgiyi www.kariyervadisi.com web sitesinden ve 0541 911 32 32 - 0312 911 32 32 numaralarından alabilirsiniz.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım