Öğretmen performansı nasıl değerlendirilecek? İşte taslaktan çıkanlar

  • 1277
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 25 Şubat 2018 Pazar 18:42

Öğretmen performansı sistemi ile alakalı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından taslak hazırlandı. Taslak tartışma yaratacak gibi… Alınan bilgilere göre veliler, öğrenciler, okul müdürleri, meslektaşları her öğretmene performans notu verecek ve 4 senede bir Öğretmen Mesleki Yeterlilik Sınavı uygulanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca ‘Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmelik Taslağı’, istişare amacı ile YÖK aracılığıyla eğitim fakültelerine sevk edildi. Eğitim fakültelerine gönderilen taslağa göre öğretmenler 2 aşamalı bir not sistemi ile karşı karşıyalar:

MÜDÜRLERE YENİ GÖREV

MEB’in taslağında öğretmen performansını okul müdürleri, veliler, öğrenciler, zümre öğretmenleri ve aynı okulda bulunan diğer meslektaşlarının ve kendisinin değerlendirmesine göre verilmesi planlanıyor. Bu noktada müdürlere de yeni bir görev geliyor. Müdürler öğretmene not verebilmek için yılda 2 kere öğretmenin dersine girecek.  Performans puanları ise senede 1 defa MEBBİS üzerinden verilecek.

Performans değerlendirmenin ikinci aşaması olan sınavın ise bakanlık tarafından her sene yapılacağı, öğretmenlerden ise bu sınava en az 4 senede bir katılması bekleniyor.

100’LÜK SİSTEMDE DÜZEY PUANI

Eğitmenlere verilecek olan bu performans notunda Öğretmenlik Mesleği Yeterlilikleri Sınavı Genel puanın % 30’nu etkileyecek. Sınav sonucunda puanlar 100’lük sisteme göre verilecek ve öğretmenler A, B, C, D seviyelerine göre kategorize edilecek.

Puan başarı seviyeleri ise şu şekilde:

90-100 puan arasındakiler A düzeyi,

 76-89 puan arasında olanlar B düzeyi,

60-75 puanı arasında olanlar C düzeyi,

0-59 puan arasında olanlar D düzeyi.

DÜŞÜK PUAN ALAN NE OLACAK?

Yapılan sınavın sonucuna göre D düzeyinde olan öğretmenlerden başlanarak C ve B düzeyindeki öğretmenler önce yüz yüze veya uzaktan hizmet içi eğitime alacaklar ve daha sonra MEB tarafından yeniden sınav yapılacak. Tüm bunların ardından MEB kadrolarından öğretmenlik hizmeti verenlere, hizmet süreleri ve performans puanları oranında ek hizmet puanı ya da başarı belgeleri verilecek.

PUAN ORANLARI ŞU ŞEKİLDE:

Öğretmenlerin sınava girdikleri sene performans değerlendirme puanları şu şekilde meydana gelecek:

Okul müdürleri değerlendirmesinin % 20’si,

zümre öğretmenlerinin değerlendirmesinin aritmetik ortalamasının (AO) % 15’i,

aynı okulda görev yapan diğer öğretmenlerin değerlendirmesinin AO’sının % yüzde 10’u,

veli değerlendirmesinin AO’sının % 10’u,

öğrenci değerlendirmesinin AO’sının % 10’u,

öğretmenin özdeğerlendirmesinin % 5’i kullanılacak.

SINAV YAZILI MI SÖZLÜMÜ

Taslakta geçen “Sınav sonuçları, sınavın sadece yazılı yapılması durumunda, sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç 30 iş günü içinde Bakanlığın internet sitesinde duyurulur.” İfadeleri kafaları karıştırdı. Eğitim analizcileri bu ifadelerden sınavın yazılı mı yoksa sözlü olduğunun net bir şekilde belli olmadığını ifade ettiler.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım