Liselere geçişte Anadolu Lisesi Şoku!

  • 2512
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 11 Nisan 2018 Çarşamba 11:39

Liselere geçiş yeni sistemine göre, % 10’luk dilime girebilen öğrenciler, ‘nitelikli’ olarak tanımlanan liselere alınacak, sınava girmeyen öğrenciler ise adrese dayalı bir şekilde yerleştirilecekti. Yeni sınav sisteminde meydana gelen en büyük belirsizlik ise % 10’luk dilimin yerleştirileceği okulların hangileri olacağı meselesi idi. Öğrenciler, bu belirsizlik ile aylardır sınava hazırlandılar. MEB, dün akşam okul listesini açıkladı. Listeye göre, Çanakkale, Edirne Bolu gibi tam 32 ilde öğrenciler, istediği Anadolu lisesine giremeyecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu eğitim öğretim yılının başında bir anda TEOG'u kaldırdığını açıklamış, nitelikli okulların da sınav ile öğrenci alacağını ifade etmişti. Yeni sistemde, sınava girmeyen öğrenciler de adrese dayalı bir biçimde ‘evine yakın' okullara yerleştirilecekti. Fakat öğrencilerin büyük bir kısmı sınava hazırlanmayı sürdürdü.

Lise geçiş sınavı için belirsizlikler de devam etti. En büyük belirsizlik de öğrencilerin hazırlandığı okulların listesinin belli olmamasıydı. Sonunda dün MEB, sınav ile öğrenci alacak okul listesini ilan etti. Listeye 32 şehirde Anadolu lisesi tercihi bulunmuyor. Yani, 32 ilde öğrenciler Anadolu lisesi tercihi yapamayacaklar. 32 ilde Anadolu lisesine öğrenciler sınavla girmeyecek. Listeye göre Bolu, Çanakkale, Edirne, Rize, Tunceli, Trabzon, Yalova'nın da yer aldığı 32 ilde Anadolu lisesi bulunmuyor.

Konu ile alakalı Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Yüzde 10'luk dilimde meslekleştirme var. Listedeki imam hatipleştirme bizi yanıltmadı ancak meslek lisesi sayısı düşündüğümüzden de yüksek çıktı. Ciddi meslek ve imam hatipleştirme yapılıyor. Fiilen çocukların istediği okula gitme konusu ortadan kalkmış durumda. Öğrenci değil, okul esaslı yerleştirme sözkonusu” dedi.

600 DENMİŞTİ, BİN 300 OLDU

Akademik başarısı yüksek Anadolu liseleri yerine listeye meslek ve imam hatip liselerinin ilave edildiğini söyleyen Aydoğan, “Bu okulları kim, neye göre, hangi kritere göre belirledi. Bakan okul sayısının 600 ile 800 arası olacağını söylemişti. Klavuza göre bin 300'ün üzerinde okul tarif etmiş” şeklinde konuştu.

Bu arada meslek liselerinde binin üzerinde teknik bölümlerin kapatıldığını vurgulayan Aydoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu bölümlerde öğrenim görenler üniversiteye girebiliyordu. Böylece teknik bölümleri kapatarak çocukların üniversiteye girmelerinin önünü kapattı. Direk, sermayeye ucuz işgücü olacak bu çocuklar.

ÖĞRETMENLER GİDECEK

Aytekin, listenin açıklanması ile beraber, bu okullarda 8 yılını dolduran öğretmenlerin de gideceğini ifade etti. Aytekin, “Yönetmeliğe göre, bu okullarda sekiz yılını dolduran başka okullara gitmek zorunda. Böylece bu okullar velilerin beklentilerini karşılayamayacak. Çünkü varolan kadrolar değişecek” dedi.

LİSTEDE ANADOLU LİSESİ BULUNMAYAN İLLER:

Amasya
Ardahan
Artvin
Bayburt
Bilecik
Bolu
Burdur
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Edirne
Erzincan
Giresun
Gümüşhane
Iğdır
Isparta
Karabük
Karaman
Kastamonu
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kütahya
Ordu
Rize
Sinop
Tokat
Trabzon
Tunceli
Yalova
Yozgat

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım