İstanbul Üniversitesi bu skandalla çalkalandı!

  • 1175
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 11 Ekim 2017 Çarşamba 06:23

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 8 öğrencinin notlarını sisteme izinsiz girerek, yükselten iki personel ile alakalı dava açıldı

Skandal olay, İstanbul Üniversitesi Rektörü'ne gönderilen bir ihbar mektubu ile meydana çıktı. Mektupta,

"Sayın Rektörüm. Hukuk Fakültesi'nde bazı arkadaşların notları düşük olmasına rağmen otomasyonu AKSİS (Öğrenci Otomasyon Akademik Kayıt Sistemi) üzerinden, bazı kişiler tarafından değiştirilerek geçer nota yükseltildi" yazıyordu.

İhbar mektubundan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı tarafından inceleme başlatıldı. İşlemlerin Hukuk Fakültesi öğrenci bürosundan gerçekleştirildiği belirlendi. İzinli personel M.T.'nin kullanıcı adı ve şifresinin kullanılarak, başka çalışanlar tarafından sisteme girilip, notlarda oynamalar yapıldığı meydana çıktı. Sisteme giriş yapan personellerin, Serhat Ö. ve Musa T. olduğu belirlendi. Hakkında idari soruşturma başlatılan iki personel, adli makamlara bildirildi.

Rektörlüğün ihbarı üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca olay ile alakalı soruşturma başlatıldı. Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gören A.A., O. K., M.G., H.T. U. K.C.E., F.Ş. ve Y.K. isimli 8 öğrencinin final (bitirme) ve bütünleme sınavı notlarının ilan edildikten sonra usulsüz olarak AKSİS sistemi üzerinden değiştirildiği netleşti.

Sisteme usulsüz olarak girerek verileri bozan iki personel hakkında iddianame hazırlandı. 2 personelin, "Sistemdeki verileri bozma, yok etme ve hukuka aykırı şekilde kazanç sağlama" suçlarından cezalandırılması istendi. Dava, Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım