İsmail Koncuk'tan Öğretmen Performans Değerlendirme Kriterleri'ne sert tepki

Son Güncelleme: 25 Ekim 2017 Çarşamba 17:03

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'tan Öğretmen Performans Değerlendirme Kriterleri'ne tepki. Milli Eğitim Bakanlığınca “Öğretmen Strateji Belgesi” hazırlanmış ve 9 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Bu çerçevede, “Öğretmen Performans Değerlendirme Kriterleri” adı altında 12 ilde uygulaması yapılan yeni düzenlemeye gidilmişti. Bu bu uygulamaya İsmail Koncuk'tan tepki geldi. Bu uygulamanın kaosun ayak sesleri olarak nitelendiren Koncuk'un açıklaması;

MEB tarafından ekteki yazıyla 12 ilde performans değerlendirmesi için pilot uygulama yapılacağı belirtilmektedir. Bu kaosun ayak sesidir. Güya bu yöntemle yöneticilerin, velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin birbirine not vermesiyle öğretmenlerin performansı hesap edilecekmiş. MEB bunu, şuan pilot uygulama olarak başlatsa da, çıkarılan strateji belgesine dayanan sistem MEB bünyesinde ciddi sıkıntılar yaratacaktır. Bir öğretmenin eğitim öğretimdeki performansını ölçmek için önce bunu ölçebilecek donanıma sahip olmak gerekir.

Bu donanım kimde var? Ayrıca öğretmenlerin başarısı ya da başarısızlığı bir tek parametreye bağlı değildir. Başarı çevresel etkenlerle birlikte düşünülmelidir. Burada öğretmenin başarısı, öğrenci başarısı ile ölçülecekse, aile, kültürel çevre öğretmen etkisini doğrudan etkileyen önemdedir. Öğretmen performansı sadece öğretmen bilgisi ya da sadece öğrenci başarısı ile ölçülebilecek bir şey değildir.

Bu iddia dahi edilemez. Kaldı ki, adam gibi bir yönetici atama sistemi kurgulayamayan, yurt sathında belli düzeyde bir eğitimi dahi başaramayanlar ne yapmaktadırlar? MEB öğretmenler arasında torpili dahi önlemekten uzak bir anlayışla öğretmenin hangi performansını ölçme iddiasında bulunabilir? Akla zarar! Siz önce öğretmeni ne yaparım da daha huzurlu kılarım, motivasyonlarını artırırım diye düşünün ve önce MEB'in performansı kaygısına düşün.

Buradan tüm üyelerimize duyuruyorum,öğretmeni birbirine hasım yapacak bu performans oyununu biz oynamayacağız.Gerekirse eylem kararı alırız. Pilot uygulamanın genişlemesi halinde, meslektaşıma performans notu vermiyorum, ya da meslektaşımın performansı 100'dür eylemi yaparız. Bu anlamsız, Türk milli eğitimine hiç bir yararı olmayan,öğretmeni öğrenciye değerlendiren ucube performans sistemini kökünden reddediyoruz.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım