İsmail Koncuk yeni Lise Geçiş Sisteminin sıkıntılarını tek tek sıraladı

Son Güncelleme: 06 Kasım 2017 Pazartesi 16:08

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ile dün açıklanan yeni lise geçiş sisteminin sorunlarını yazdı.

Dün Bakan İsmet Yılmaz tarafından açıklanan yeni lise geçiş sistemi ile alakalı kaygılarını dile getiren ve "Kaygılarımız ülkemizde en doğru eğitim öğretim ortamı oluşması kaygısındandır." diyen Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, paylaşımlarında şunları söyledi:

Açıklanan yeni lise geçiş sistemi ile ilgili kaygılarımız nelerdir?

1- Her öğrenci istediği okula yerleşemeyecektir.5 tercih sınırı vardır.

2- 5 tercihe yerleşme orta öğretim başarısına göre yapılacaktır.Puanı yeten anadolu lisesine yerleşeceğinden seçkinci sistem devam edecektir.

3- 5 tercihe yerleşmede mecburen orta öğretim başarı notu esas alınacağından evine en yakın anadolu lisesine yerleşme diye bir şey yoktur.

4- Genel liseler daha nitelikli okullar olacak diye anadolu lisesine çevrilmiş ve sınavlı hale gelmişti. Nitelikten geri adım mı atılmaktadır?

5- Nitelikten geri adım atılmasının bir sebebi sınavsız alımsa diğeri de, anadolu liselerinin sınıf mevcutlarıdır.Sınıf mevcudu kaç olacaktır?

6- Adrese dayalı bir sistem hem sahteciliği hem de kast sistemini beraberinde getirmeyecek midir? TEOG bu yönüyle de iptal edilmiştir.

7- Fen, sosyal bilimler liseleri ile proje okulları sınavlı olacağından, okul dışı kaynak ihtiyacı daha da artacak, yarış hızlanabilecektir.

8- Akademik lise ihtiyacını karşılamak tam anlamıyla mümkün olmayacağı için, özel okullara duyulan ihtiyaç daha da artabilecektir.

9- Fen,sosyal bilimler liseleri ve proje okulları için yapılacak sınavda 60 soruyetersiz olup 6,7,8 sınıf müfredatının karşılamaktan uzaktır.

10- Sınavda sadece 8. sınıf müfredatı mı, 6,7,8. sınıf müfredatı mı sorulmalıdır konusu, sınavın hedefine uygun olarak tartışılmalıdır.

Kaygılarımız ülkemizde en doğru eğitim öğretim ortamı oluşması kaygısındandır. Dibi görünmeyen suya girmek kaygılarımızı artırmaktadır.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım