Fatih Projesi çöktü! Binlerce tablet hakkında yeni talimat!

  • 1795
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 15 Mart 2018 Perşembe 10:42

Fatih Projesi çerçevesinde öğrencilere ve öğretmenlere verilmesi planlanan tabletleri depolarda çürümeye bırakan MEB, il milli eğitim müdürlüklerinden depolardaki tabletleri değerlendirmesini istedi.

Eğitim sistemindeki hızlı değişim ve her bakanın böyle olmaz şöyle olmalı diyerek eski sistemi eleştirip yeni bir sistem getirmesine alışığız. Problemlere çözüm diye tasarlanan ve 2010 senesinde yürürlüğe giren Fatih Projesi çerçevesinde öğretmen ve öğrencilere 1 milyon 437 bin tablet verilmiş, ayrıca 570 bin dersliğe de akıllı tahta ve internet altyapısı sağlanmıştı. Ama proje, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın kodlama derslerinin uygulamalı işlenebilmesini amacıyla öğrencilere tablet yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtmayı planlıyoruz demesi ile iptal edilmişti.

O dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yeni bir çağ açıyoruz” ifadeleri ile tanıttığı Fatih Projesinin uygulanması için mal ve hizmet alımları için çeşitli vergilerde istisna sağlayan torba tasarıları meclis komisyonundan geçmişti.  Maliye Bakanı Naci Ağbal o zaman alınan bu vergiler için ‘kamunun bir cebinden çıkıp öbür cebine girecek’ ifadesini kullanmıştı.

MEB’in tabletli Fatih Projesinden vazgeçip klavyeli bilgisayarlar dağıtmaya karar vermesi ile depolarda bulunan ve çürümeye başlayan binlerce tabletin ne olacağı da merak konusu olmuştu. Alınan haberlere göre MEB, depolarda bulunan tabletlerin garanti, bakım, teknolojik kullanım sürelerinin değerlendirilmesi için bir bildiri yayınlayıp tabletlerin il milli eğitim müdürlüklerince değerlendirilmesini istedi.

İl milli eğitim müdürlükleri, depolarda çürümeye bırakılan tabletlerin sayısını tespit etmek için okullar ile iletişime girerken, binlerce tabletin ne şekilde değerlendirileceği ise hala merak ediliyor. Ayrıca artık kullanılamayacak durumunda olan tabletlerin sonunun ne olacağı hakkında ise bir bilgi yok.

FATİH PROJESİ İŞE YARADI MI?

Fatih Projesi kapsamında dağıtılan tabletler okullarda tabletle gezen ve tabletli bir nesil ortaya çıkardı. Çevreden bazı öğrencilerin dediklerine göre bazı ayarlamalar yaparak tablete farklı uygulama ve oyunlar kuran öğrenciler derslerde de tabletlerle oynamaya başladılar. Bir devlet projesinin ürünü olduğundan öğretmenler veya müdür tabletleri yasaklayamadı.

Sonradan İsmet Yılmaz’ın ifadeleri ve depolarda çürüyen binlerce tablet düşünüldüğünde eğitimde yine iyiye gidişin olmadığı görülüyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım