Ehliyet sınavının yapılacağı zaman belli oldu

Son Güncelleme: 06 Aralık 2017 Çarşamba 11:08

Çok sayıda insanın beklediği Ehliyet sınavı için geri sayım devam ediyor. Son zamanlarda binlerce ehliyet adayı ehliyet sınavının ne zaman yapılacağını merak ediyor ve araştırıyor. İşte ehliyet sınavı ile alakalı merak edilen soruların cevapları...

Ehliyet sınavı ne zaman yapılacak sorusunun cevabı sürücü adaylarınca oldukça merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre ehliyet sınavı Aralık ayı içinde yapılacak ve yeni yılda sonuçlar açıklanacak. İşte ehliyet sınavına dair ayrıntılar...

EHLİYET SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?
 
Ehliyet sınavına çok  az bir zaman kaldı. 2017 senesinin son ehliyet sınavı, 23 Aralık Cumartesi günü yapılacak. Sınav neticeleri de 4 Ocak 2018’de açıklanacak. Sınav sonucunda yeterli puanı alan adaylar, direksiyon sınavına girecekler. Direksiyon sınavında da başarılı olanlar ehliyet almaya hak kazanacaklar.
 
EHLİYET SINAVINI GEÇMEK İÇİN NE KADAR PUAN GEREKİR?
 
Ehliyet sınavı, 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Adaylara toplam 50 soru sorulur. Soruların en az 35 tanesini doğru cevaplandırıp 70 puana ulaşan adaylar sınavı başarıyla geçerler. Sınavda dört yanlış cevap bir doğru cevabı götürmez. 70 puana ulaşan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. 
 
EHLİYET SINAVININ SORUMLULUK ALANI HANGİ DERSLERDİR?
 
Ehliyet sınavında dört dersten 50 soru sorulur. Soruların derslere göre dağılımı;
- Trafik ve çevre dersi 23 soru
- İlk yardım dersi 12 soru 
- Araç tekniği dersi 9 soru
- Trafik adabı dersi 6 soru
 
EHLİYET SINAVLARINDA DEĞİŞİKLİK
 
MEB yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre; gelecek yıl itibariyle motorlu taşıt sürücü kursu sınavları 81 ilde 124 e-sınav merkezinde gerçekleştirilecek. 29 il merkezinde 32 salonda yapılmaya devam eden sınavlar için, Türkiye genelinde 92 merkez daha açılacak. 
Adaylar, randevu sistemini kullanarak en yakın tarihte sınava girebilecek. Sınav sona erdikten sonra da sonuçlarını hemen öğrenebilecekler. 
e-sınav uygulaması ile adaylar yanlış işaretleme sorunundan kurtulacaklar. Bunun dışında; soru kağıdı baskısı, işçilik ve nakliye gibi maliyetler de düşürülmüş olacak. 
 
DİREKSİYON SINAVI
 
Direksiyon sınavı ortalama olarak 35 dakika sürer. Bu süre içerisinde ilk olarak adaya, aracın tanınması ile ilgili sorular sorulur. Ardından sürüş kısmına geçilir. Sürüş kısmında adayın araca bindiği andan itibaren aynaları kontrol etmesi, koltuğu ayarlaması sınav komisyonu tarafından dikkate alınır. 

Adayın emniyet kemerini takması, aracı düzgün şekilde hareket ettirmesi, direksiyon hakimiyetini sağlaması gibi durumlar artı puan kazandırır. Sürüş esnasında hız limitlerinin aşılması, geri geri gidememe, dönüş kurallarına uyulmaması gibi durumlar da adayın puan kaybetmesine neden olur. Sınav esnasında adaylar tarafından hata yapılmasının nedenlerinden birisi de heyecandır. Adaylar heyecanlarını kontrol altında tutmaya çalışmalıdır. 

Sınavda adayın sürüşü güvenli gerçekleştiremediği görülürse, uzman sürücü aracın başına geçer. Aracı sınav başlangıç yerine getirir.
 
 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım