AÖL 2018 ikinci dönem sınav tarihleri ne zaman? AÖL sınavları ertelendi!

Son Güncelleme: 14 Mart 2018 Çarşamba 09:00

AÖL sınavlarının ertelenmesi ile AÖL 2018 ikinci dönem sınav tarihleri ne zaman sorusunun yanıtı merak konusu oldu. AÖL öğrencilerinin merak ettiği soruların cevabı ve yeni sınav tarihleri haberimizde.

AÖL sınavları ani bir kararla ertelendi. Açıköğretim Lisesi Sınavlarının 17 Mart – 18 Mart 2018 tarihinde yapılacağı daha önce ifade edilmişti. Ama yapılan son açıklama ile sınavların 31 Mart – 1 Nisan 2018 tarihlerinde yapılacağını kararı alındı. AÖL sınav giriş yerleri ve sınav giriş belgeleri ise henüz yayınlanmadı. Sınav giriş belgeleri genel olarak son hafta paylaşılıyor.

AÖL tarafından yapılan açıklamada Merkezi Sistem Sınav Uygulama takviminde 17-18 Mart olarak gösterilen AÖL sınav tarihlerinin değiştiği ifade edildi. İşte o açıklama:

 

AÖL NEDİR?

Film Radyo ve Televizyonla Eğitim Başkanlığı’na bağlı olarak 1992 senesinde kurulan Açık Öğretim Lisesi, uzaktan öğretim teknolojilerini kullanıp lise öğrenimi veren ve bu hizmeti merkezi sistemle yürüten bir sitemdir. Film Radyo ve televizyonla Eğitim başkanlığı ile Bilgisayar Eğitimi ve Hizmetleri Genel Müdürlüğü 03.04.1998 tarih ve 4359 sayılı kanun ile hizmetlerini Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ismi altında toplamıştır. Açık Öğretim Lisesi 3 Nisan 1998 tarihinden sonra Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde eğitim etkinliklerini sürdürmüştür. Açık Öğretim Lisesi şu anda faaliyetlerini, 14 Eylül 2011 tarih ve 652 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurulan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak devam ettirmektedir.

AÖL SINAVINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Açık Öğretim Lisesi sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün tespit ettiği okullarda, merkezi sistem ile çoktan seçmeli test yöntemi kullanılarak yapılıyor. Öğrenciler daha önce kayıt yenilerken seçmiş oldukları derslerle ilgili materyallerden sorumlu tutuluyor.

Sınavlarda tüm derslerden 20’şer soru çıkmaktadır. Ayrıca sorularda seçenekler 4’er tanedir. Yanışların doğruları götürmediği sınavda her sorunun 5 puanlık bir değeri vardır. Sınavların değerlendirme işlemleri Açık Öğretim Lisesi yönetmeliğindeki kurallara göre yapılmaktadır.

AÖL SINAV GİRİŞ BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Açıköğretim lisesine devam eden öğrenciler, sınav Giriş Belgelerine MEB’in resmi internet sitesinden ulaşabiliyorlar. Bahsi geçen siteye girildiğinde öğrenci numarası şifre ile giriş yaptıktan sonra menüden sınav giriş belgenize ulaşabilirsiniz. Bu belgenin çıktısının alınması ve sınava girerken öğrencinin yanında bulunması şarttır. Sınav giriş belgesi öğrencilere posta yoluyla gönderilmemektedir.

AÖL SINAV SONUCU NEREDEN ÖĞRENİLİR?

AÖL sınav sonuçları MEB’in sitesinde “www.aol.meb.gov.tr”  adresinden açıklanmaktadır.  Sınav neticesinde mezun olamayan veya bir üst sınıfa geçen öğrencilerin yeni dönem için tekrardan kayıt yenileme ve ders seçimi yapması şarttır.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım