2018 DGS ne zaman yapılacak? Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihleri

  • 1403
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 07 Mart 2018 Çarşamba 14:01

Önlisans okuyan ya da mezun durumda olan binlerce öğrenci 2018 DGS ne zaman yapılacak? Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihleri ne zaman gibi soruların cevabını internetten araştırmaya başladılar. ÖSYM’nin açıkladığı takvime göre DGS tarihi ve DGS başvuru tarihleri hakkında detaylar haberimizde…

Son günlerde araştırılan en önemli konu 2018 DGS ne zaman yapılacak? Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihleri ne zaman soruları oldu. 2 senelik okullarını lisansa yani 4 seneye tamamlamak isteyen adayların gireceği DGS hakkında detaylar ve önemli bilgiler burada. Peki 2018 DGS ne zaman yapılacak? Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihleri ne zaman? İşte merak edilen bilgiler…

2018 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

Her sene ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’nın yapılma tarihi ÖSYM sınav takviminde yerini aldı. Buna göre bu sene DGS 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak. Dikey Geçiş Sınavı başvuruları da 16-24 Mayıs 2018 tarihlerinde ÖSYM merkezleri ya da ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yapılacak. ÖSYM takvimine göre 2018 DGS sonuçları 2 Ağustos 2018’de açıklanacak.

ÖSYM tarafından son anda bir değişiklik yapılmazsa bu senede diğer senelerdeki gibi adaylar 20 tercih hakkı kullanacak. Son anda değişiklikler olması halinde tüm bilgilere idealhaber.com adresinden ulaşabilirsiniz.

DGS – DİKEY GEÇİŞ SINAVI NEDİR?

Kısaca DGS denilen Dikey Geçiş Sınavı 2 senelik yükseköğretim mezunu ( önlisans ) öğrencilerin girebileceği ve 4 senelik lisans bölümlerine geçiş yapabilmeye olanak tanıyan bir sınavdır. Bu sınava girebilmek için örgün ya da açık öğretim önlisans programlarından mezun olabilmeniz gerekmekte. Şayet önlisans programı okuyor ve 2. Sınıfsanız stajınız bittiyse DGS’ye girebilirsiniz.

Açık öğretim önlisans veya meslek yüksek okulu mezunuysanız ve kendi bölümünüzde bir açık öğretim lisans programına girmek istiyorsanız DGS’ye girmeniz gerekli değil çünkü kendi alanınızdan açık öğretim lisans bölümlerine sınavsız bir şekilde geçebilirsiniz.    

dgs tercihleri

HANGİ BÖLÜMLER TERCİH EDİLECEK?

DGS’ye giren adaylar aldıkları puanlar ile ÖSYM’nin resmi sitesinden yayınladığı tablolardan yararlanarak tercih zamanı için başvurularını yapacak. Bu tablolardan önlisans bölümlerine göre tercih edilebilecek lisans bölümleri belli olacak ve adaylar kendi önlisans bölümlerine göre seçecekleri lisans bölümlerini buradan görebilecekler.

Adaylar Anadolu Üniversitesi açık öğretim lisans programlarına yerleşmek istiyorlarsa bu programları da tercih listesinde belirtmeleri gerekecek.

Tercihler sonucunda yapılacak olan yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve şartları değerlendirilerek bilgisayar ortamında yapılacak.

DGS’DE HANGİ KONULARDAN SORU ÇIKIYOR?

Dikey Geçiş Sınavı’nda 60 Türkçe 60 da Matematik olmak üzere toplamda 120 soru çıkmaktadır. 140 dakika süre verilen sınavda Türkçe konuları klasik KPSS ve ALES benzeri Sözcükte Anlamdan başlayarak paragraf sorularına kadar bir yelpazede çıkmaktadır. Burada ortalama 6-8 arasında Sözel Mantık sorusu gelir ki bunlar da belirleyici olan sorulardır. DGS Türkçe soruları şunlardır:

 

DGS Matematik konuları da temel kavramlardan başlayarak Geometri’ye kadar uzanır: DGS matematik konuları şunlardır:

DGS’YE NASIL ÇALIŞILIR?

Dikey Geçiş Sınavı yukarıda da belirtildiği gibi tüm Türkçe ve Matematik konularını içine aldığı için çok disiplinli bir çalışma içine girilmesi gerekmekte. Temeli olanlar için iş biraz daha kolay olsa da temeli sıfır olan adayların uzaktan eğitim ( online ) ile ya da örgün DGS kurslarına giderek yardım almaları uygun olacaktır.

DGS kapsamlı bir sınav olduğu için özellikle matematik konularında evde oturup kendi kendinize anlayacağınız, yapacağınız konular azınlıkta. Türkçe konularında da Dilbilgisi adayları zorlayacağından bir bilenden yardım almanız faydanıza olacaktır.

Daha önce kursa gidip kazanamadıysanız tekrar kursa gitmeniz yerine öğrenilen bilgileri testler ve denemelerle iyi olgunlaştırıp hızlanmanız önerilir.

DGS’DE MANTIK TUZAĞI

DGS ve ALES gibi sınavlarda uzun zamandır sorulan ve son senelerde KPSS’de de sorulmaya başlanan mantık soruları tam biz tehlikedir. Bu konu ile uğraşıp halletmemiş ya da tam halledememişseniz 140 dakikalık sınavın 30-40 dakikasını 6 soru için uğraştığınızı görecek ve “son 15 dakika” seslenişi ile yerinizden irkileceksiniz.

Mantık soruları ile çok fazla uğraşmamak belki de sona bırakmak sınavınızın daha iyi geçmesi için altın kuraldır. Çünkü mantık soruları bilmece gibidir. Eğer sistemini kavrar ve uygulayabilirseniz bir tablo ya da grafikle 3 soruyu çözmeniz 1 dakika almaz. Yani 6 soru 2 dakika… Tablolarla en fazla 10 dakika olsun. Ama tabloyu yanlış çizerseniz 3 soru birden gider. Tabloyu çizemez ve soruyu atlamadan aynı soru üzerinde tablo çizmeye çabalarsanız aynı hatayı tekrarlar ve vakit kaybedersiniz. Bu sizin moralinizi bozduğu gibi diğer sorulara da yansır.

Eğer hiç mantık bilmiyorsanız bu soruları kafaya çok takmadan diğer yapabileceğiniz sorulara odaklanın. Unutmayın ki her sınavda çok kolay, kolay, orta ve zor sorular olmakta. 6 tane mantık sorusunu yapacağım diyerek vakit ve moral kaybedeceğinize ilerideki çok kolay ve kolay soruların peşine düşün. Yoksa ilerideki bu sorulara vaktiniz kalmayacak ve sınav sonrasında bu soruları gördüğünde çok üzüleceksiniz.

DGS MANTIK SORULARI NASIL HALLEDİLİR

DGS MANTIK SORULARI NASIL HALLEDİLİR?

DGS, ALES veya KPSS’de çıkan mantık sorularını halletmek için Alim olmanız gerekmiyor. Öncelikle bunu size anlatacak bir kaynak bulun. Youtube, online eğitim, bir arkadaşınız, kurs vs. Sonra dinlediğiniz soru çözümünden sonra aynı soruyu bir de kendini çözün. Çıkmış sorulara odaklanın çünkü yayınlar bazen soru soracağım diye kendilerini aşıyor ve abartıyorlar. 50-60 soruyu bu şekilde çözmeye başladıktan sonra yavaş yavaş kendinizin de yapmaya başladığını göreceksiniz. Ve anlayacaksınız ki mantık soruları bulmaca gibi ve çok eğlenceli. Yine anlayacaksınız ki mantık sorularında 2-3 kalıp soru var ve sadece hikaye değişiyor.

Düzenli bir çalışma ile DGS’de başarılı olabilirsiniz. Önemli olan bilmediğiniz noktalarda bir bilene sorarak yolunuzda ilerleyin. Konu ile alakalı aklınıza takılan noktalar varsa haberin altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

 

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım