2018 BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor? BİLSEM nedir?

  • 1247
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 07 Mart 2018 Çarşamba 18:08

BİLSEM sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı sorusu merak konusu oldu. Özellikle velilerin gözü kulağı bu sınavın sonuçlarında. Birçok şehirde yapılan BİLSEM sınavına katılan öğrenciler bu sonuçlara göre hem durumlarını görecekler hem de diğer aşamada eğitim hayatlarına nasıl yön verecekleri belli olacak. İşte merak edilen BİLSEM sınavı ile alakalı ayrıntılar.

2018 BİLSEM sınavı yapıldı ve şimdi 2018 BİLSEM sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı sorusu gündeme geldi. Kısa adı BİLSEM olan Bilim ve Sanat Merkezleri sınavları 4 Mart Pazar günü tamamlandı. BİLSEM 2018 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

2018 BİLSEM sınavları tamamlandı. MEB tarafından yapılan BİLSEM sınavında bu sene il tanılama sınav komisyonu tarafından tespit edilen merkezlerde 6 Ocak - 4 Mart 2018 tarihlerinde BİLSEM sınavları yapıldı. Sınav sonucunda başarı elde eden öğrenciler eğitimlerini bilim ve sanat merkezlerinde sürdürebilecekler.

MEB tarafından daha önce açıklanan 2018 iş takvimine göre grup tarama neticeleri 9 Mart 2018 tarihinde http://www.meb.gov.tr adresinde açıklanacak. Bu sonuçlara itirazlar ise 12-16 Mart 2018 tarihleri arasında olacak. İtirazların değerlendirilmesi ve neticeye kavuşturulması 19-30 Mart tarihleri arasında yapılacak.

bilsem nedir

BİLSEM NEDİR?

Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısa ismidir. İlkokullarda sınav ile belirlenen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak bir biçimde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirip üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacı ile devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarıdır. Türkiye çapında her şehirde bir BİLSEM olmakla beraber nüfus yoğunluğuna göre büyük şehirlerde birden fazla BİLSEM de olabilmektedir.

BİLSEM sınav sonuçlarını nasıl öğrenebilirsiniz?

MEB tarafından yapılacak grup tarama uygulaması bittikten sonra yetenek alanlarına göre tespit edilen baraj doğrultusunda bireysel değerlendirme için hak kazanan öğrenciler http://www.meb.gov.tr  adresinden ilan edilecekler. Grup tarama uygulama neticeleri 9 Mart 2018 tarihinden sonra öğrenci kimlik numaraları ile adresinden http://www.meb.gov.tr  öğrenilebilecek.

Bireysel değerlendirme nedir?

Grup tarama uygulama neticesinin açıklanmasının ardından ortalamanın üzerinde puan alan öğrenciler yetenek alanlarına - genel zihinsel, resim, müzik - göre bireysel değerlendirmeye alınacaklar.

Grup tarama uygulamasında tespit edilen ortalamayı geçip yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirme hak kazanan öğrencilere il tanılama sınav komisyonunca MEBBİS - BİLSEM işlemleri modülü üzerinden yer tarih ve saat bilgileri belirtilerek randevu verilecek

Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenciler randevu bilgilerini 24 Nisan - 5 Mayıs 2017 tarihleri arasında e-okul sisteminde yayınlanacak ve öğrenci velisine okul müdürlüğü tarafından ilan edilecek.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım