2. ve 3. sınıflar için sunulan Kahkaha Gülleri kitabında rezalet!

Son Güncelleme: 07 Kasım 2017 Salı 07:26

"Kahkaha Gülleri" isminde 2. ve 3. sınıflar için piyasa sürülen masal kitabında geçen ifadeler okuyanları şoka soktu. Babası tarafından başı kesilen çocuğun kazanda kaynatılmasını anlatan kitap, sosyal medyada tepkilere sebep olunca piyasadan toplatıldı.

"Farkındayız, sadece kitap değil bir dünya veriyoruz" sloganı ile yola çıkan Nar Yayınları'ndan piyasaya sürülen ve İhsan Büyükçolak'ın derlediği ‘Kahkaha Gülleri' adındaki çocuk kitabı sosyal medyada tepkilere yol açtı.

Alınan haberlere göre; kitabın sosyal medyada paylaşılan sayfasında başı babası tarafından kesilen bir çocuğun kazanda pişirilmesi, daha sonra bu görüntüyü gören kız kardeşin hikayesi işleniyor. Kitapta,

"Ağabeyinin eti asla ağzına değmesin" ve "Kemiklerinin hepsini topla gül ağacının dibine göm" gibi kullanılan ifadeler, yer alıyor.

TEPKİLER YOL AÇTI

Masalda geçen korkunç ifadelerin ifşa olmasından sonra tepkiler de çığ gibi büyüdü.

Tepkiler üzerine yayınevi sosyal meya hesaplarından bir açıklama yaparak,

"'Kahkaha Gülleri' adındaki kitap 2009 senesinde  ayınlanmış ve yayın kurulumuzca çocuklarımıza uygun olmadığı fark edilir edilmez derhal yayından kaldırılmış, piyasaya verilmiş olanlar toplatılılmıştır. Söz konusu yayın nedeniyle kamuoyundan özür dileriz" dedi.

 

(...) Babası oğlunu öldürmüş. Başını odunların arasına koyup eve getirmiş, hanımına göstermiş. Hanım hiçbir şey dememiş. Ertesi sabah çocuğun başını kazana atmış, altına ateş yakmış. Öğle olduğunda kız sokaktan gelip üvey anasına:

- Yemeğimi hazırla, yiyip okula gideceğim, demiş.

- Kazan mutfakta, tabağını alıp git. Yemeğini kendin koyupalabilirsin, demiş üvey ana.

Kız, kazanların başına varmış; birinci kazanın kapağını kaldırır kaldırmaz korkup kaçmış. Gözü ağabeyinin saçlarına takılınca onu tanımış.
O hemen kapağı kapatıp, ağlaya ağlaya okula doğru yol almış. Okula varır varmaz bütün olan biteni hocasına anlıtıvermiş.

- Dünyada üvey analar böyle işleri çok yaparlar, demiş. Bırak, üzülme. Bu ateşin dumanı onun gözlerini kör edecek. Fakat sen çok dikkatli davranmalısın. Şimdi beni iyi dinle: Ağabeyinin etine asla ağzın değmesin. Kemiklerinin hepsini toplayıp bir gül ağacının dibine göm. Ona su döküp, kırk gece boyunca başında oturarak ebedilik duası oku. Diğerleriyle işin olmasın. Geresini merak etme sen.

Kız, hocasının sözlerine kulak verip, ağabeyinin kemiklerini toplamış, bir gül ağacının dibine gömmüş. (...)

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım