1 cevap ile hayatı değişti

Son Güncelleme: 06 Ağustos 2017 Pazar 09:49

Galatasaray Lisesi’nden bu sene birincilikle mezun olan Zeynep Karacan, dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında gösterilen Yale’den 4 sene için 260 bin dolarlık yani ortalama 1 milyon TL’lik burs kazandı.

2012 Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) Türkiye birincisi de olan Karacan, aldığı bursla ABD’de lisans eğitimini hiçbir ücret ödemeden bitirebilecek. Sivil toplum örgütleri için kaynak toplayan Sultani Piano Quartet’in de kurucuları arasında yer alan Karacan, sanatın yanı sıra bilim alanlarında da dikkat çekici çalışmalara imza atıyor.

Bilgisayar ve akıllı telefonları güneş enerjisi ile şarj eden bir cihaz geliştiren başarılı öğrenci, lise seviyesinde verilen ’Nobel’e İlk Adım Ödülü’nde (First Step to Nobel Prize in Physics) birincilik kazandı. Karacan şimdi Yale Üniversitesi için hazırlanıyor. 2017 - 2018’de Yale Üniversitesi’nde barınma ve ulaşım da dahil olmak üzere senelik 65 bin dolarlık burs kazanan Karacan, mühendislik eğitimi alacak.

Hayali ise kendi sanal gerçeklik laboratuvarını kurup, bu alanda çığır açan çalışmalara imza atmak. Karacan, konu ile alakalı şunları söyledi:

“Bana mülakatta ‘Neden onca öğrenci arasından seni seçmeliyiz?’ diye sordular. Gerçekten zorlayıcı bir soruydu. İlk etapta tatmin edici bir cevap vermek kolay olmadı. Ben de bu soruya hedeflerim ve karakterimle, Yale’in eğitim anlayışının birbirine ne kadar uyumlu olduğunu anlattığını düşündüğüm bir cevap verdim. Sorular sadece sizin eğitim alacağınız alandan değil, birçok daldan geliyor. Politika, sanat gibi alanlarda beklenmedik sorularla karşılaşabiliyorsunuz.”

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım