Yunanistan'dan küstah açıklama: Ne olursa olsun vermeyeceğiz!

Son Güncelleme: 02 Ocak 2018 Salı 08:19

Yunanistan hükümeti, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra askeri helikopter ile Dedeağaç (Aleksandropolis) şehrine kaçan 8 askerin, iltica taleplerine verilecek cevaplar ne olursa olsun Türkiye’ye iade edilmeyeceklerini ifade etti.

Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopulos, Yunan hükümetinin, 2. derecedeki İltica Komisyonu’nun 8 darbeci askerden yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı’ya iltica hakkı tanıması kararına itiraz etmesi üzerine, muhalefet ve medyadaki yoğun eleştirilere yazılı açıklama ile cevap verdi. 

'İADE KONUSU KAPANMIŞTIR'

Canakopulos, Yargıtay düzeyindeki Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nin (Arios Pagos) geçen sene 26 Ocak’ta Türkiye’nin darbeci 8 askerin iade talebini reddettiğini anımsatarak,

“İade konusu kapanmıştır. 8 asker, iltica taleplerinin sonucu ne olursa olsun iade edilmeyecekler” dedi. 

 'ADALET KARAR VERECEK' 

Darbeci askerlerin iade konusunun başka, iltica taleplerinin ise başka konu olduğunun altını çizen Canakopulos,

“İltica Komisyonu’nun kararları idaridir. Dolayısıyla hükümet bu kararların bozulmasını isteyebilir. Hükümet, meselenin komşu ülke (Türkiye) ile ilişkileri etkileyen fevkalade siyasi önem taşıması nedeniyle, komisyon tarafından iltica talebi kabul edilen kişinin (Özkaynakçı) mülteci statüsüne girip girmeyeceğine adaletin karar vermesini uygun gördü. Yunan hükümetinin siyasi tavrı açıktır. Türkiye’deki darbeye karıştıkları şüphesi bulunanlar hoş karşılanmaz” şeklinde konuştu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım