Yunanistan Türkiye’de tutuklanan iki askeri için AB ve NATO’ya gidiyor

Son Güncelleme: 07 Mart 2018 Çarşamba 07:38

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’ın yaptığı açıklamaya göre iki Yunan askerinin Türkiye’de tutuklanması ile alakalı konu Avrupa Birliği (AB) ve NATO’da gündeme getirilecek.

Panos Kammenos, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları toplantısına katılımda bulundu ve burada bazı açıklamalar yaptı. Kammenos, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile AB Savunma Bakanları Konseyi toplantısında görüşmelerinin ardından iki Yunan askerinin Türk hapishanesinde tutulması konusunu gündeme getirmeye çalışacağını ifade etti.

Kammenos sözlerini şu sözlerle sürdürdü: “İki Yunan askerinin sınır bölgesinde Türkiye tarafından gözaltına alınması, normalde iki komutan arasında görüşmeler yoluyla çözümlenirken şimdi Türkiye'nin müdahalesine ve savcının iki askerimizi mahkeme gününe kadar konsolosluğa teslim etmeyi reddetmesine yol açtı”.

SADECE BİRKAÇ METRE…

Bu problemin AB'yi de alakadar ettiğini dile getiren Kammenos, Yunan askerlerin, sığınmacı, göçmen ve kaçakçıların yasadışı giriş yaptığı bölgede devriye görevini yerine getirdiklerini ve buldukları izleri, onları yasadışı göçmenlere çıkaracağı umudu ile takip etiklerini ve birkaç metre Türk tarafına geçtileri için burada gözaltına alındıklarını vurguladı.

ÖNCE AB SONRA NATO

Önce AB Savunma Bakanları toplantısında ardından NATO Genel Sekreter Yardımcısını da bilgilendireceklerini belirten Kammenos, Türkiye’nin bir NATO üyesi olduğunu ve Yunanistan'ın NATO'dan müttefiki olduğunu ve böyle durumların barışçıl yollar ile iki ordu arasında görüşmeler yolu ile çözüme kavuşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım