Yargıtay'dan eşini öldüren kocaya emsal niteliğinde bir karar

Son Güncelleme: 18 Kasım 2017 Cumartesi 07:15

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, eşini öldüren kocayı 'tahrik indirimi' uygulamadan müebbet hapis ile cezalandıran yerel mahkemenin kararını bozdu.

Alınan haberlere göre,İstanbul Küçükçekmece’de 40 yaşındaki Çetin F. 2012 senesinde, kendisini aldattığını öne sürdüğü 38 yaşındaki eşi Zahide F.'yi bıçaklayıp öldürdü. Zahide F. öldürüldüğünde, kadın sığınma evinde kalıyordu. 

Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Çetin F.'yi müebbet hapis cezasına çarptırdı. 

Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ne başvurup kararı temyiz eden Çetin F.'nin avukatı Ata Giritli, öldürülen eşi 'sadakat görevini ihlal etmekle' suçlayarak, müvekkili lehine 'haksız tahrik indirimi' uygulanmasını istedi. 

Daire de oy birliğiyle, 'maktulün sadakat görevini ihlal ettiğinden haksız tahrik hükümlerinin uygulanarak' Çetin F.'nin yeniden yargılanmasını kararlaştırdı.

YEREL MAHKEME KARARINDA DİRENDİ  

İnsan Hakları Sözleşmesinde yer alan kadına şiddet ile alakalı maddeye dayanarak daha evvel verdiği kararda direnen Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Çetin F'ye yine müebbet hapis cezası verdi.

Avukat Giritli bu kez Yargıtay 1. Ceza Dairesi aracılığıyla Yargıtay Ceza Genel Kuruluna başvurdu. Kurul, 15 Ceza Dairesi Başkanı ve 9. Ceza Dairesi Başkanının muhalefetiyle tahrik indirimi uygulanması ve davanın yeniden görülmesine karar verdi.

'BUNDAN SONRAKİ DAVALARDA DA UYGULANACAK' 

Yargıtay Ceza Kurulu kararıyla 'sadakat indirimi' tartışmalarına nokta konulduğunu savunan Giritli, bundan sonraki davalarda da aynı indirimin uygulanacağını öne sürdü.

Dava, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Kasım tarihinde yeniden görülmeye başlanacak. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım