Vatan Şaşmaz öldürüldü! En kolay şey silah edinmek!!!

  • 1521
  • -1
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 27 Ağustos 2017 Pazar 22:07

Akşam saatlerinde Vatan Şaşmaz’ın öldürüldüğü haberi ülke gündemine bomba gibi düştü. Vatan Şaşmaz eski manken Filiz Aker tarafından öldürüldü. Aker daha sonra intihar ederek canına kıydı.

Vatan Şaşmaz’ın ünlü bit otel odasında eski manken Filiz Aker tarafından öldürülmesi şoku yaşanırken akla ilk “silah bulmak bu kadar kolay mı?” sorusu geldi. Sizler için bu konuyu araştırdık. İşte şaşırtan sonuç:  

Türkiye’de senede yaklaşık 4 bin kişi silahla vurulma sonucu yaşamını yitirirken, 10 bin kişi de yaralanıyor. Cinayetlerin % 70’inin silah ile gerçekleştirildiği Türkiye’de 7.5 milyonu ruhsatsız ortalama 10 milyon silah bulunduğu düşünülüyor.

Öfke patlamasının yaşandığı toplumda silahlanma oranının ve ruhsatsız silah kullanımının bu kadar yüksek oluşunu ise uzmanlar, yaptırımların yetersiz oluşu, medyanın özendirmesi ve kültür yapısına gibi sebeplere bağlıyor...

Manşetten düşmeyen haberler

“Doçenti profesör öldürdü”, “Bavuldan vahşet çıktı”, “Kıbrıs gazisi ahır yüzünden tartıştığı kişi tarafından öldürüldü”, “Bara damsız girme tartışması ölümle bitti”... Kan dondurucu 3. sayfa haberleri genelde manşetlerden düşmüyor. Ölümler kimine göre öfke patlaması kimine göre yaşanan vahşetin bir yansıması. Fakat öfkenin silah ile buluşmasının zor olmadığı çok açık ve net ortada.

Veriler ürkütücü

TÜİK verilerine göre Türkiye’de her sene 700 kişi meskun mahalde ateş etme sonucunda vurulup hayatını kaybediyor. Umut Vakfı’nın verilerine göreyse 1 senede 4 bine yakın kişi silah ile yaşamını yitirirken, 10 bin kişi de ateşli silahlar nedeni ile yaralanıyor. Ölümlerin ortalama 700’ü serseri kurşun sebebi ile gerçekleşirken, cinayetlerin % 70’i silahla işleniyor. Ergenlik dönemindeki gençlerin intiharlarında silahın 2. tercih olarak yer alması, Türkiye’yi dünya üzerinde gençlerin en çok silahla intihar ettiği 11. ülke konumuna sokuyor. Türkiye’de 2,5 milyonu ruhsatlı, 7,5 milyonu ruhsatsız yaklaşık 10 milyon silah bulunduğu düşünülüyor.

Bireysel Silahlanma ve Savunma Hakkı İnisiyatifi’ne göre, Türkiye’de suç işlemekte kullanılan ruhsatsız silahların oranı % 95’e ulaştı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Sarıçam da geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin ‘maganda kurşunu’ ile senede 700 ölüm ile dünyada 1. sırada yer aldığını ifade etmişti. Öfke bu kadar yüksekken, silahlanma oranlarının yüksekliği ve ruhsatsız silah kullanımının bu kadar yaygın olmasını uzmanlar bu konudaki yaptırımların yeteri kadar uygulanmamasının yanı sıra silahın medyada görünürlüğünün yüksek olmasına ve de kültüre bağlıyorlar.

Türkiye'de ruhsatlandırma kolay

Türkiye Psikiyatri Derneği, Ruh Sağlığı ve Medya Çalışma Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Burhanettin Kaya konu ile alakalı şunları söylüyor:

“Silah önemli bir şiddet aracı, Türkiye’de ruhsatlandırma da kolay. Türkiye’de silah kutsanan bir şeydir. Erilliğin simgesi olarak görülür. Bu at, avrat, silah denilen kültürün de bir yansıması olarak şiddet özgün bir davranış biçimi olarak kutsanıyor. Ya da medyada şiddetin fazlaca görünür hale gelmesi insanların zihinlerinde ‘bu olabilirmiş’ algısı yaratıyor. Mesela siz ‘8 kere bıçaklayarak öldürdü’ dediğinizde kişi kafasında, ‘Bunu yapabilmiş, bu olabilir bir şeymiş’ diyor. Silah haberlerde ya da dizilerde gösterilen bir şey olmamalı, bu tür eylemler canlandırılmamalı.”

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım