Ünlülerin baş belası hackerları kendi hataları yakalattı

Son Güncelleme: 10 Ekim 2017 Salı 10:07

32 ünlü ismin sosyal medya hesaplarını çalan ve şantaj ile para isteyen çeteyi, bir mağdura kazara kendi fotoğraflarını gönderen 2 hacker’in yakalattığı meydana çıktı.

Tamer Karadağlı, Gamze Özçelik, Berk Oktay, Neslişah Alkoçlar, Seren Serengil ve Seda Akgül gibi ünlü isimlerden oluşan 32 kişinin sosyal medya hesaplarını çalan hacker çetesinin mağdurları gün geçtikçe artıyor. Hacker'ların, bu 32 ünlü isim dışında yüzlerce kişinin de hesaplarını ele geçirdiği ve dolandırıcılık olaylarına karıştıkları tespit edildi.

İddialara göre hacker çetesinin iki üyesi, A.E. isimli bir kişinin mail yazışmalarını ele geçirdi ve hesabı iade etme karşılığında yüklü miktarda para istedi. A.E., hacker'lara inanmadı.

Mail yazışmalarının fotoğraflarını çeken iki hacker, cep telefonlarından seçtikleri yazışma fotoğraflarını A.E.'ye yolladı. Fakat iki kafadar, yanlışlıkla kendi fotoğraflarını da A.E.'ye gönderince yakayı ele verdiler.

Polise başvuran mağdur, bahsi geçen fotoğrafları polislerle paylaştı. İki hacker da soruşturma kapsamında yakalandı.

Nasıl Yapıyorlar?

Fishing (olta) yöntemini kullanarak, 'Bu yazışmalar senin mi?' ve 'Fotoğraftaki sen misin?' yazılı merak uyandırıcı linklerin yer aldığı mesaj ve maillerle kurbanlarını hedef alan hacker'lar, linklere tıklayan kişilerin şifrelerini kırıp hesapları ve mail adreslerini ele geçiriyordu.

Hacker çetesi, hesapları iade etmeleri karşılığında 50 bin lira para talep ediyordu. İstanbul'da bir hacker'ın bilgisayarından, dolandırılmaları hedeflenen oyuncu, manken, şarkıcı ve futbolculardan oluşan 250 ismin bulunduğu bir liste çıkmıştı

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım