Tutuklanan DEAŞ'lıdan şoke eden cesaret hapı itirafı

Son Güncelleme: 02 Ocak 2018 Salı 15:28

Adana ilinde DEAŞ'a yönelik soruşturma çerçevesinde tutuklanan Suriye kökenli B.B, emniyetteki sorgusunda itiraflarda bulunarak, örgütün insanları nasıl kandırdığını ve eylemlere yönlendirdiğini anlattı. B.B'nin itiraflarında DEAŞ'ın yayınladığı infaz videosunda yer alan ve Türkiye'yi tehdit eden Hasan Aydın'ın da ismi geçiyor.

Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda yakalanan B.B, polisteki sorgusunda etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini ifade ederek, DEAŞ ile alakalı bilgiler verdi. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgusunda itiraflarda bulunan B.B, örgüte 2013 senesinde katıldığını ve Rakka'ya yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan Akerşi köyüne götürüldüğünü, köyde tamamı Suriyelilerden oluşan 10'ar kişilik odalarda kaldıklarını dile getirdi. 

Bulundukları yerde başka ülkelerden gelen grupların oluşturduğu odaların da mevcut olduğunu anlatan B.B,

"Yabancı ülkelerden gelen örgüt mensupları yüzlerini maskeyle kapatmaktaydı" dedi.

AA'dan alınan habere göre B.B, köyde silahlı eğitim aldıklarını  belirterek, eğitimlerde hoşa gitmeyen davranışlarda bulunanların elleri ve ayakları bağlı şekilde 2-3 gün bir odada tek başına bırakıldığını ifade etti.

'KAÇMAK İÇİN FIRSAT KOLLAMAYA BAŞLADIM'

Eğitimden sonra örgüt emiri tarafından Rakka'ya götürüldüğünü, bir petrol istasyonunu koruyan ekip içerisinde görev verildiğini kaydeden B.B, burada örgütün gerçek yüzünü görmeye başladığını belirtti. DEAŞ'ın sözde yöneticilerinin anlattıkları ile yaşantıları arasında farklılıklar gözlemlediğine dikkati çeken B.B,

"Sonrasında ben örgütten kaçmak için fırsat kollamaya başladım" dedi.

'HASAN AYDIN'LA ADANA'DA KARŞILAŞTIM'

B.B, ifadesinde, Rakka'dan sonra Menbiç'e geldiğini anlatarak, burada da çatışmalara girdiğini, 2014 yılında ise ailesini görmek üzere Adana'ya geldiğini ifade etti. Adana'ya geldiğinde daha önce Rakka'da gördüğü DEAŞ'lı Hasan Aydın ile karşılaştığını belirten B.B, bu kişinin örgüte eleman kazandırmak için çalıştığını ifade etti. 

B.B, Aydın'ın örgüte katılmak için gelenleri "cihada gidiyorsunuz" diyerek kandırdığını anlatarak,

"İslam adıyla kandırıyorlardı. Hasan Aydın şahıslara 'Unutmayın cihada gidiyorsunuz, şehadeti tadacaksınız ben de yakında geleceğim. Sizin eğitiminiz bitmeden ben de orada olurum, dikkatli olun.' diyordu ayrıca DEAŞ terör örgütüne yabancı uyruklular da katılıyordu" dedi.

'İSLAM DİNİNE ZARAR VERMEK İÇİN KURULMUŞ'

DEAŞ'ın kandırıp örgüte dahil ettiği kişileri eylemlere yönlendirmek için de çeşitli yol ve yöntemler uyguladığını ifade eden B.B,

"Örgüt grup emirleri tarafından yemeklerimize cesaret verici haplar atılmaktaydı. Bu sayede insanlara istediklerini yaptırmaya çalışıyorlardı. DEAŞ'ın İslam dinine zarar vermek için kurulmuş bir örgüt olduğuna inanıyorum. Ben DEAŞ terör örgütü içerisinde yer aldığım için çok pişmanım" şeklinde konuştu. 

Emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği mahkemece tutuklanan B.B'nin yargılanmasına gelecek günlerde başlanacak.

HASAN AYDIN SERBEST BIRAKILMIŞTI

Suriye'de biri asker 2 Türk vatandaşının kaçırılması dahil terör örgütü IŞİD'in propaganda görüntülerinde yer alan 3 Türk'ün Hasan Aydın, Muhittin Büyükyangöz ve Talip Akkurt olduğu tespit edilmişti. Hasan Aydın'ın, Adana'da polisin ilk olarak 2012 yılında düzenlediği El Kaide terör örgütü operasyonunda gözaltına alınıp bırakıldığı, sonra da 2015'te Hatay'dan Suriye'ye geçmek isterken askeri malzemeler ve Drone ile birlikte yakalandığı ve yine serbest kaldığı ortaya çıkmıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım