Türkiye GAMER ile izlenecek

Son Güncelleme: 17 Aralık 2017 Pazar 08:23

Ülke genelinde gerçekleşen olaylar artık İçişleri Bakanlığı’nda kurulan Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nden (GAMER) anında izlenebilecek. Gösteri, protesto gibi toplumsal olaylar canlı bir şekilde takip edilebilecek. Yerli imkânlarla geliştirilen yazılım ve uygulamayla anlık veri, ses, görüntü aktarımı sağlanabilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından kullanılan 95 yazılım, kodlanarak yeniden güncellendi. Tamamı milli imkânlar ile ve İçişleri Bakanlığı’nın personeli tarafından geliştirilen kaynak kodları ve sunucularla Türkiye çapında anlık veri, ses görüntü aktarma yapılacak, iletişim kurulacak. 

Ülke genelindeki ‘acil kodlu’ tüm olaylar, bu yazılımla anında canlı izlenebilmesine imkân sağlayan ‘kontrol merkezi’ne aktarılacak. İçişleri Bakanlığı’nın otopark alanın en alt katında kurulma çalışmasına başlanan ‘kontrol merkezi’nde eylem, protesto, gösteri, saldırı, kritik operasyonlar anında merkeze görüntülü olarak yansıtılacak. Dron ve İHA’larla çekilen görüntülerde anlık merkeze iletilecek. Olaylara müdahale, koordine etme de bu merkezden sağlanacak. 

81 İLDE DEVREDE

Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkei (GAMER), bakanlık merkezinde ve 81 ilde kuruldu. GAMER yazılımı ve uygulaması geliştirildi. Böylece 81 ilde yüksek teknolojiye sahip kriz yönetim birimleri oluşturuldu. Böylece, kamu düzeni ve güvenliğini bozucu nitelikte olayların yol açtığı acil durumlarda, bakanlık ve devletin ilgili tüm birimleriyle, doğru bilgi akışı ve koordinasyonu sağlanacak.

Bu sene uygulamaya giren GAMER mobil uygulamasıyla da görüntü ve ses aktarımı aynı anda cep telefonları üzerinden de takip edilebilecek.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım