TSK Afrin merkezine girecek mi?

Son Güncelleme: 18 Şubat 2018 Pazar 10:44

Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan ilinde verdiği demeçte Afrin harekatı ve bu harekatın sınırları ile gündeme dair önemli konularda açıklamalar yaptı.

Başbakan’a Türk ordusunun Afrin merkezine girip girmeyeceği ile alakalı bir soru yöneltildi. Başbakan bu soruya verdiği cevapta, operasyonun amacının açıkça herkese ilan edildiğini söyledi ve Türk ordusunun amacının işgal olmadığının altını çizdi.

Bölgedeki sivil halka zarar vermek gibi bir niyetlerinin olmadığını vurgulayan Yıldırım, operasyonun amacını sınırlardan Türkiye’ye roket atan ve havan saldırısı yapan teröristleri temizlemek ve Türkiye Devleti sınırlarını korumak olarak açıkladı.

Afrin Kent Merkezine Girilecek mi?

Başbakan Yıldırım bu konuda ki soruya çok net bir cevap verdi. Yıldırım, Afrin kırsalının temizlendikten sonra teröristlerin yuvalandığı Afrin merkezinin de operasyona dahil olduğunu ifade etti.

BM’in sivil kaybı açıklaması

Operasyonun bilhassa başladığı hafta Birleşmiş Milletlerden sivil kayıpları ile alakalı gelen açıklamalar Binali Yıldırım’a soruldu. Başbakan bu soruya cevap verirken BM’ye yüklendi ve sivil ölümlerinin asıl Kırıkhan, Hatay, Reyhanlı ve Kilis gibi Türk topraklarında olduğunu, BM’nin sivil ölümü arıyorsa buralara bakmaları gerektiğini belirtti ve bugüne kadar Türk topraklarına 107 adet roket atıldığı bilgisini verdi.

Rusya da kabul edecek

Başbakan Binali Yıldırım Rusya’nın yapılan Afrin operasyonuna karşı herhangi bir itirazı olmadığını belirterek BM’nin 51. Maddesindeki ülkenin teröre maruz kalması, terörü yok etmek için meşru haktır, ifadesini hatırlattı ve kimsenin bu harekata itirazının olmaması gerektiğini söyledi.

Yıldırım, Rusya’nın yakın zamanda bu terör unsurlarını terörist olarak kabul edeceğini ve ellerinde bunların terörist olduklarını ispatlayan çok sayıda belge olduğunu dile getirdi.

550 milyon hainlere gidiyor

Pentagon’nun yeni yardım planında PYD’ye 550 milyon dolar vereceğini açıklamıştı. Başbakan geçen sene bu yardımın 800 milyon dolar olduğunu ve teröre giden bu paranın Amerikan vatandaşlarının ceplerinden çıktığını belirtti.

NATO beraber olunan, stratejik olarak müttefik olan bir devletin yaptığı bu hareketin büyük bir çelişki olduğunu söyleyen Başbakan, Kimin eli kimin cebinde belli değil dedi ve PYD’nin Menciç’te tutulmasının Türkiye’ye karşı düşmanlık olduğunu belirtti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım