Suriyeli çocukların kaçırılmasında 'bayrak' detayı

Son Güncelleme: 05 Ağustos 2017 Cumartesi 13:45

Zeytinburnu ilçesinde, Suriyeli 10 ve 12 yaşındaki iki kardeşi kaçırıp ailesinden fidye istediği iddiası ile gözaltına alınan 5 zanlı adliyeye getirildi. Zanlılar, çocukları kaçırdıkları otomobilin plakasını gizlemek için aracın ön kısmına plakayı örtecek biçimde Türk bayrağı asmış.

Edinilen bilgiye göre, 31 Temmuz'da, Suriyeli çocuklara Türkçe dersi verilen okulun çıkışında 10 yaşındaki A.Z. ve 12 yaşındaki A.Z. yanlarına yaklaşan plakasız bir otomobil ile kaçırıldılar. Okul servisi yetkilisi, çocukları bir süre bekleyip gelmemeleri üzerine durumu aileye haber etti.

Kaçırılan çocukların amcası M.F.Z. polis merkezine kayıp başvurusu yaptı. Bu esnada zanlıların irtibatta olduğu kişiler, amca M.F.Z'yi İran'a ait bir telefon numarasından arayıp "Yeğenlerini kaçırdıklarını, 500 bin dolar vermesi karşılığında serbest bırakacaklarını" söyleyerek, fidye istediler. Bunun üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği Rehine Kurtarma ve Müzakere Timi çalışma başlattı.

Ekipler, aileye gönderilen çocuklara ait videodan yola çıkıp çalışmayı derinleştirdi. Çalılık ve fundalık alanda çekildiği tespit edilen görüntüler üzerine polis, Şile ve Ağva'da saha çalışması yaptı. Polis ile Ağva Jandarma Karakol Komutanlığı birimleri, Ağva'daki bir kamp alanında 1'i kadın 2 erkek şüphelinin yanında iki çocukla çadır kurup, yaklaşık 1,5 gün kalıp ayrıldıklarını tespit etti.  Saha çalışması esnasında polis ekiplerinden kaçmaya çalışan şüphelilerin kullandığı otomobil, jandarma ekipleri tarafından önü kesilip durduruldu.

Otomobilde bulunun 3 şüpheli gözaltına alınırken, kaçırılan 2 Suriyeli çocuk kurtarıldı. Şüphelilerin, otomobilin plakasını gizlemek için aracın ön kısmına plakayı örtecek şekilde Türk bayrağı astıkları belirlendi.

Polis, kadın şüpheli Hürriyet D. ile Şuayip D. ve Murat Ç'nin emniyetteki sorgusunda iki azmettirici isme ulaştı. Düzenlenen operasyonla azmettirici oldukları öne sürülen Necmettin K. ile Ahmet M. de yakalandı.

Fidye için kaçırılan iki kardeş ailelerine teslim edildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından 5 şüpheli, Şile Adliyesi'ne sevk edildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım