Suriye Ordusu Afrine mi girecek?

  • 1747
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 16 Şubat 2018 Cuma 12:21

Kürt güçleri ve Şam’ın, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve beraberindeki Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) saldırılarına karşı koymak amacıyla Afrin’e Suriye ordusu birliklerinin gönderilmesi yönünde anlaştığı öne sürüldü.

Lübnan’da yayın yapan Mayadeen televizyonunun konu ile alakalı bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı haberinde Kürt güçleri ve Şam’ın Suriye ordusunun Afrin’e girmesi konusunda anlaşmaya vardığı iddia edildi. Haberde, kararın Afrin’in korunması ve TSK ile beraberindeki güçlerin saldırılarına karşı koyulması amacıyla alındığı ifade edildi. 

ABD DIŞİŞLERİ: BİLGİMİZ YOK

Sputnik’e konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak konu ile alakalı bilgi sahibi olmadıklarını ifade etti.

PENTAGON YORUM YAPMADI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon Sputnik’e yaptığı açıklamada

“Savunma Bakanlığı Afrin’de operasyon gerçekleştirmiyor ve hiçbir şekilde temsil edilmiyor. Böyle bir diplomatik anlaşma varsa, bu Dışişleri Bakanlığı'nın işi, Savunma Bakanlığı'nın değil” dedi. 

'SURİYE ORDUSU TEKLİFİ REDDETTİ'

Russia Today (RT) Arapça’ya konuşan bir kaynak da Kürtlerin, TSK’ya karşı Şam’dan destek istediğini, ancak Şam’ın öne sürdüğü ön koşula uymak istememesi nedeniyle anlaşmaya ulaşılamadığını bildirdi.

Kaynak,

“YPG, silahlarını Şam’a teslim etme koşulunu reddetti, bu nedenle görüşmeler anlaşmaya ulaşılamadan sonra erdi” dedi.

Türkiye'nin Afrin'e yönelik başlattığı harekat, 20 Ocak'tan beri sürüyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım