Sınırlarda DEAŞ'lı alarmı... 50 bine yakın

Son Güncelleme: 07 Ekim 2017 Cumartesi 08:14

DEAŞ TERÖR örgütünün, Irak ve Suriye’de sıkıştırılmasından sonra, yabancı kökenli militanlarının diğer ülkelere dağılması sorunu, son dönemde istihbarat örgütlerinin en önemli çalışmalarından biri oldu. Türkiye de başta ABD olmak üzere istihbarat örgütleri ile yaklaşık 50 bin yabancı uyruklu DEAŞ’lı teröristin takibi konusunda yeni bir süreç başlattı.

Sayıları 50 bini bulan yabancı uyruklu teröristler arasında, Türklerin sayısının örgütün en güçlü olduğu dönemde 900 - 1000 civarında olduğu, son operasyonlar ile bu sayının 400’e düştüğü stahmin ediliyor. DEAŞ’a katılımın bir sene içinde tamamen azaldığı öne sürülüyor.

TUNUS-CEZAYİR-FAS

Yabancı kökenli DEAŞ’lılar içinde Irak ve Suriyeliler dışında, Tunus, Cezayir, Fas’lılar ilk sıralarda yer alıyor. Fransa’dan gelenlerin sayısı Türkiye’den fazla. Finlandiya’dan 135 DEAŞ’lı terörist bulunurken Yeni Zelanda’dan da örgüte katılanlar da var. Bu militanların başka ülkelere geçmeden, o bölgede derdest edilmesi üzerine planlar yapılıyor.

Türkiye sınırlarının kullanılmaması için önlem alındığı, illegal geçişe karşı da uyarıların yapıldığı dile getiriliyor. Hükümet kaynakları, istihbarat birimlerinin, Türk DEAŞ’lıların tam listesine sahip olduğunu ve Türkiye’ye dönerlerse hemen ortaya çıkarılabileceklerini söylerken, yabancı teröristlerin kimlikleri konusunda sıkıntı yaşandığını belirtiyor. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım