Sarraf'ın en büyük sırlarının olduğu disk ele geçirildi

Son Güncelleme: 20 Aralık 2017 Çarşamba 08:40

ABD'de Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanık olan ve Türkiye'de casusluk soruşturması çerçevesinde mallarına el koyulan Rıza Sarraf'ın çalışanında, İranlı iş adamının sabit diski ele geçirildi. Diskte Sarraf'ın yasa dışı tüm para kayıtlarının tutulduğu ifade edildi.

Alınan haberlere göre sabit disk Sarraf'ın tüm ilişkilerini yönettiği öne sürülen asistanı Sinem Arslan ve muhasebecisi Regaip Akol’la beraber gözaltına alınarak tutuklanan Mustafa Hacısalihoğlu’nun ofisinde ele geçirildi.  

Sarraf'ın 'dijital kara kutusu' diye de tanımlanan Hacısalihoğlu’nun, sabit disk ile alakalı bilgisinin bulunmadığını ifade ettiği belirtildi. Sabit diskin Sarraf'ın isteği doğrultusunda, çalışanları tarafından ABD’ye gönderilmeye çalışıldığı ancak polisin son anda ele geçirdiği öğrenildi.

DİSK SAVCILIĞA TESLİM EDİLECEK

Soruşturmayı sürdüren Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün uzman ekipleri, 10 günlük bir çalışmadan sonra sabit diskin şifresini kırmayı başardı. Yapılan ilk incelemelerde, Sarraf'ın yasa dışıtüm para hareketlerinin en ince ayrıntılarına kadar buraya kaydedildiği tespit edildi. İmaj kaydı alınan diskten elde edilen veriler detaylı incelemeye alındı. Sarraf'ın çok önemli sırlarını içerdiği öne sürülen sabit diskin, inceleme tamamlandıktan sonra kısa süre içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edileceği öğrenildi.

'ABD'YE GİDİŞİNİ AVUKATLARI YÖNETTİ' 

Ayrıca yürütülen soruşturmada, Sarraf'ın ABD’ye gidiş sürecinin de Sarraf'ın Dubai’deki avukatları tarafından yönetildiği belirlendi. Dubai’deki avukatların ABD’lilerle görüşerek Sarraf'ı ABD’ye gitmeye ikna ettikleri öğrenildi.

3 KİŞİ TUTUKLANDI

Sarraf'ıon tüm mallarına el konulmasının ardından şirketlerine ve çalışanlarına yönelik operasyon başlatılmış, 17 kişi gözaltına alınmıştı. Sarıyer’deki bir şirketinde çalışanların evrak yaktığı belirlenmişti. Sarraf'ın asistanı Sinem Arslan’ın, tüm özel ve gizli görüşmeleri organize ettiği, Regaip Akol’un para trafiğini takip eden 'mali kara kutusu' olduğu, Mustafa Hacısalihoğlu’nun ise iş yeri ve evinin güvenlik kamerası ile dijital işlerini yapan 'dijital kara kutusu' olduğu iddia ediliyor. Bu 3 çalışan geçen hafta 'casusluk' suçundan tutuklanmıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım