Sarmat füzesinin özellikleri nelerdir? Dünya Sarmat’ı konuşuyor !

  • 1683
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 02 Mart 2018 Cuma 14:56

Dün Rus Parlamentosunda  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından açıklanan Sarmat füzesi nedir? Sarmat’ın özellikleri nelerdir? ABD ne yanıt verdi? İşte Sarmat hakkında bilinmesi gereken tüm ayrıntılar…

Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Sarmat isimli kıtalararası nükleer başlıklı füzeyi parlamentodaki konuşmasından sonra tanıttı ve Kuzey ve Güney Kutbu’nu vurabileceklerini dile getirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu açıklamasının ardından Sarmat füzesi merak edilir oldu. İşte yeni tanıtılan Sarmat füzesi hakkında bilinenler.

 

Putin, yaklaşan seçimlerden dolayı dün Rus parlamentosunda geleneksel konuşmalarından bir tanesi yaptı. Rus vatandaşlarına seçimler ile alakalı bir sürü vaatte bulunan Putin, konuşması sırasından geliştirilen son silahlarını açıkladıklarında ise dünyada bir anda gündeme oturdu. Seçim konuşması yapmak için çıktığı kürsüde bir anda ‘silah şovu’ yapan Putin, yeni geliştirileni sınırsız menzilli güdümlü ve hava savunmaları tarafından engellenemeyen yeni silahları Sarmat’ı tanıttı.

SAMAT’IN ÖZELLİKLER NE?

“Şeytan” adındaki Sovyet Rusya döneminden kalma füzenin yerine geçen Sarmat kıtalararası özelliğe sahip. Nükleer başlık taşıyabilen bu yeni silah her koşulda kullanılabiliyor ve en güncel füze sistemlerini de delebiliyor.

Putin’in açıklamalarına göre Sarmat, şu anki tüm füze savunma sistemlerini delebileceği gibi gelecekteki savunma sistemlerinin hiçbiri tarafından da durdurulamayacak. Putin, Sarmat’ın Güney ve Kuzey Kutbu’nu bile vurabileceğini iddia etti.

Alınan bilgilere göre Sarmat 10 – 20 arasında nükleer başlık taşıyabiliyor. Füze bunun yanında hipersonik silahlar da taşıma özelliğine sahip. 16 bin km menzile sahip olan füze, 7 bin km hızla ilerleyebiliyor. 2020 tarihinde tam olarak kullanıma hazır olacağı tahmin edilen Sarmat füzelerinin başlangıçta 10 adet yer altı noktasına konuşlandırılması bekleniyor.

ABD NE DEDİ?

Putin’in yeni silah açıklamasının ardından gözler ABD’ye ve Trump’a çevrildi. Tüm dünyaya açıkça gözdağı verilen videonun ardından ilk açıklama Pentagon’dan geldi. Pentagon sözcüsü Putin’in yaptığı açıklamalara şaşırmadığını belirterek Amerikan halkının emin olmasını ve kendilerinin tam bir biçimde hazır olduklarını ifade etti.

SARMAT NE DEMEK?

Sarmat kelimesinin kökeni Tatar Türkçesi'ne dayanıyor. Kelime anlamı olarak “Sonu olmayan, ölümsüz ve sınırsız” anlamlarına gelen Sarmat, aynı zamanda Tataristan ve Osetya bölgelerinde hem erkek hem de kız çocuklarına verilen bir isim olarak da kullanılıyor.

 

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım