Sahte reçeteyle 20 milyonluk vurgun!

Son Güncelleme: 11 Aralık 2017 Pazartesi 18:40

Ankara ilinde hasta bezi kullanan kişiler adına sahte reçeteler düzenleyip devleti 20 milyon TL dolandırdığı belirlenen 6 zanlı gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi birimleri, yatalak bir hastası olan hasta yakınının "hakkı olan bezi alamadığı" yönündeki başvurusu üzerine soruşturma başlattı.

Bahsi geçen hasta adına hasta bezlerinin kullanılmış olarak kayıtlara girdiğini tespit eden birimler, 3 medikal firmayı takibe aldılar. Teknik ve fiziki takipten sonra ekipler, 3 firmaya yönelik operasyon yaptı.

Operasyon sonucunda 6 şüpheli "resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık" suçlaması ile gözaltına alınırken, belirlenen adreslerde yapılan aramada doktor kaşeleri ile çok sayıda sahte reçete ele geçirildi.

Yapılan araştırmada, söz konusu firma yetkililerinin hasta bezlerinin e-reçete kapsamı dışında olmasını fırsat bilerek çeşitli hastanelerde görevli nöroloji doktorları adına kaşe yaptırdıkları ve bu kaşeleri kullanarak hastaların bilgisi dışında hazırladıkları sahte reçeteleri imzaladıkları tespit edildi.

Sahte reçeteleri kullanarak devleti 20 milyon lira zarara uğrattığı tespit edilen şüphelilerin, hasta bezlerini de kamyonlarla Türkiye'nin çeşitli illerine göndererek anlaşmalı medikal firmalar aracılığıyla sattıkları ortaya çıktı.

Şüpheliler ifadeleri alınmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğüne getirilirken, soruşturmanın devam ettiği ve dolandırıcılığın boyutunu belirlemek amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişlerinin de geçmişe dönük inceleme başlattığı öğrenildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım