Rusya'dan Türkiye'ye S-400'ler için kısmi finansman

Son Güncelleme: 12 Aralık 2017 Salı 16:47

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri ve teknik işbirliğinden sorumlu yardımcısı olan Vladimir Kojin, S-400 hava savunma sistemi bataryaları satın alması için Türkiye'ye yalnızca kısmi finansman sağlayacaklarını ifade etti.

Kojin, S-400 füzelerinin satın alınması için Türkiye'ye verilecek kredinin, kontratın tamamını karşılayıp karşılamayacağı ile alakalı sorusu üzerine, "Hepsini değil, bir kısmını" cevabını verdi.

Ayrıca kredi anlaşmasının bu hafta içinde imzalanabileceğini de dile getiren Kojin,

"Faiz oranı gibi bazı teknik konular üzerinde uzlaşıya varmaya çalışıyoruz. Bunun üzerinde (Rusya) Finans Bakanlığı çalışıyor" dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la dün Ankara'da bir defa daha görüşen Rusya lideri Putin, S-400 füzeleri kredisi için gerekli olan tüm koşullar üzerinde anlaşıldığını söylemişti. 

Erdoğan da Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 füzeleri ile alakalı bu hafta son görüşmelerin yapılacağını ve bu konunun neticelendirileceğini dile getirmişti. Türkiye'nin, Rusya'dan alacağı 4 S-400 bataryası için 2 milyar dolardan fazla ödeme yapacağı biliniyor.

Dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

Sevk edilmeleri halinde, Türkiye S-400 bataryalarına sahip ilk NATO ülkesi olacak.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım