Ruhani Suudi Arabistan'a atılan füzenin sebebini açıkladı!

  • 1355
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 08 Kasım 2017 Çarşamba 14:26

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a atılan füzenin Suudi Arabistan'ın 'saldırganlığına' tepki olduğunu ifade etti. Ruhani, "ABD ve İsrail'i dost bellemek Suudilerin stratejik hatası" şeklinde konuştu.

Ruhani'nin açıklamalarını İran'ın Tasnim haber ajansı ilan etti. Ruhani Yemen'de Suudilerin öncülüğündeki Arap koalisyonla ve hükümet güçleriyle savaşan Şii Husi milislerinin Riyad'a yönelik füze saldırısının 'Suudi saldırganlığına' tepki olduğunu dile getirdi.

'ÖNCE SİZ BOMBARDIMANI DURDURUN'

İran Cumhurbaşkanı

"Yemenliler ülkelerinin bombalanmasına nasıl tepki vermeli? Kendi silahlarını kullanmalarına izin yok mu? Önce siz bombardımanı durdurun ve Yemenlilerin aynısını yapıp yapmadığına bakın" dedi.

Ruhani,

"Yemen, Irak, Suriye ve Suudi Arabistan'da gelişim ve refah istiyoruz. Dostluk, kardeşlik ve karşılıklı yardımlaşmadan başka yol yok. İran'ın dostunuz olmadığına inanıp, İsrail ve ABD'yi dost belliyorsanız stratejik ve analitik bir hata yapıyorsunuz demektir" şeklinde konuştu.

'İRAN'IN GÜCÜNÜ BİLİYORSUNUZ'

İran Cumhurbaşkanı bunun yanında Suudi Arabistan'ı İran'ın 'gücü' ile alakalı da uyardı. 

Suudi Arabistan'ın İran'ın gücünü tehdit ederek hiçbir yere varamayacağını vurgulayan Ruhani,

"İslam Cumhuriyeti'nin (İran) gücünü ve yerini biliyorsunuz. İran halkı sizin onlara bir şey yapamayacağınız kadar güçlü. ABD ve müttefikleri bize karşı tüm kabiliyetlerini kullandı ama hiçbir yere varamadı" ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Riyad'a atılan balistik füzeden dolayı Tahran'ı sorumlu tutmuş ve 'cevap hakkını saklı tuttuğunu' açıklamıştı. İran ise Husilere silah sağlamadıklarını, füzenin Husiler'e ait olduğunu iddia etmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım