Rıza Zarrab hakim karşısına çıkıyor... Herkes Şahıs 1'i merak ediyor!

  • 2745
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 16 Kasım 2017 Perşembe 07:33

İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab’ın bugün 27 Kasım’daki jürili duruşmasından önce son defa hâkim karşısına çıkması beklenirken, davada kritik bir gelişme yaşandı.

Zarrab ve Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın 95’er sene ile yargılandığı New York’taki davaya bakan Yargıç Richard Berman, savcılığın avukatlara verdiği 3 bin 500 belgenin ABD dışına çıkarılamayacağı ve mahkeme dışında üçüncü şahıslara gösterilemeyeceğine karar verdi. Berman sadece 3 bin 500 belge içindeki tape’lerde geçen “Şahıs-1” (Individual-1) ile ilgili bölümlerdeki sınırlı materyallerin taslak halindeki versiyonlarına erişim izni verdi. “Şahıs 1” olarak anılan figürün kim olduğu ise tam bir muammma.

Berman, Atilla’nın avukatlarının Türkiye’de bilhassa Halkbank’ta çalışan şahitlere dinletmek istedikleri tape’lerin de içinde olduğu 3 bin 500 belgenin savunma ekibindeki avukatlar, yardımcıları ve tercümanlar dışında hiç kimseye gösterilemeyeceğine karar verdi. Başsavcılık, 3 bin 500 materyal içinde ABD ulusal güvenliğini ilgilendiren belgeler bulunduğunu iddia etmişti.

ŞAHIS 1 KİM?

Berman yalnızca 3 bin 500 belge içindeki tape’lerde geçen “Şahıs-1” (Individual-1) ile ilgili bölümlerdeki sınırlı materyallerin taslak halindeki versiyonlarına erişim izni verdi. “Şahıs 1” olarak anılan figürün kim olduğu ise bilinmiyor. Fakat  bu ifade ile davanın sanıkları ve tanıklarından herhangi biri kastedilmiyor. Ayrıca Berman, dava süreci tamamlandıktan sonra tüm materyallerin başsavcılığa iade edilmesi ya da yok edilmesini istedi.  

ŞAHİTLER SAVCILIĞA GÜVENMİYOR

Atilla’nın avukatları 27 Kasım’da başlayacak olan jürili duruşmalardan önce savcılığın sunduğu delillere gizlilik kararının kaldırılmasını ya da yumuşatılmasını talep etmişlerdi. Gizlilik kararı olduğu için delilleri Türkiye’deki şahitlere gösteremediklerinden yakınan avukatlar, bu yüzden şahit bulmakta zorlandıklarını ve şahitleri mahkemeye çıkmak üzere ABD’ye gelmeye ikna edemediklerini belirtmişlerdi. Potansiyel şahitlerin gizlilik kararı uyarınca kendilerinden istenen kişisel bilgileri ABD mahkemesine vermekten çekindikleri ve savcılığa güvenmedikleri kaydediliyordu.

Berman'ın bu kararı ile Atilla'nın avukatlarının 4 Halkbank çalışanının telekonferansla ifade vermeleri yolundaki talebi de tehlikeye girdi.

ZARRAB BUGÜN HAKİM KARŞISINDA

Ayrıca tutuklu sanıklardan Reza Zarrab’ın bugün TSİ 19:00’da jürili duruşmalar öncesinde son kez hakim karşısına çıkması gerekiyor. Zarrab’ın hakim karşısında nasıl tavır alacağı büyük merak konusu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım