Peşmerge'nin denetimindeki Şengal'in kontrolü sağlandı

Son Güncelleme: 17 Ekim 2017 Salı 10:27

Irak merkezi hükümetine bağlı güvenlik kuvvetlerinin, daha evvel Peşmerge'nin denetimindeki Musul'un Şengal ilçe merkezine girdiği ve kontrolü tamamen sağladığı ifade edildi.

Şengal'deki Peşmerge Komutanlarından Kasım Şeşo, sabahın erken saatlerinde Irak ordusu, federal polis ve Haşdi Şabi'den oluşan ortak bir gücün Şengal ilçe merkezine girdiğini belirtti. Şengal'de herhangi bir çatışmanın çıkmadığını çünkü eşit olmayan bir güçle karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Şeşo, İranlı askeri müsteşarların da güvenlik güçlerinin arasında olduğunu öne sürdü.

Peşmerge Komutanı Şeşo, tüm devlet dairelerinin boşaltılıp geri çekildiklerini söyledi. Bahsi geçen ilçede Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) bağlı Peşmerge güçleri yer alıyordu.

Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonu çerçevesinde Şengal'e ulaşan Irak güvenlik kuvvetleri, ilçe merkezinden yaklaşık 30 kilometre mesafede konuşlanmıştı.

Bu arada Irak güvenlik kaynakları, Peşmerge güçlerinin bölgeden çekilmesinden sonra, ordunun Bai Hasan ve Avana petrol sahalarında denetimi ele aldığını söyledi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım