Notere giden öğretmene 'Sakıncalı' şoku! Fişleme mi yapılıyor?

  • 1039
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 07 Kasım 2017 Salı 08:46

Ardahan ilindeki bir FETÖ soruşturması fişleme tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. FETÖ şüphesi ile gözaltına alınan ve daha sonra hakkında takipsizlik kararı verilen öğretmen, iş için gittiği noterde ‘sakıncalı’ olarak fişlendiğini öğrendi.

Ardahan ilinde öğretmen olarak görev yapan H.A., FETÖ şüphesi sebebi ile açığa alındı. Daha sonra Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığı, H.A. hakkında örgüt üyeliği suçlaması ile soruşturma başlattı. Ankara’da bulunduğu esnada soruşturma başlatıldığını öğrenen öğretmen, Ardahan’a gidip ifade verdi.

TAKİPSİZLİK KARARI

4 gün gözaltında tutulan H.A. ifadesinde, FETÖ’yle bağlantısının bulunmadığını, okullarına gitmediğini, himmet vermediğini, ByLock kullanmadığını ifade ederek,

“İsmimin bu soruşturmada nasıl geçtiğini de bilmiyorum. Aklıma gelen şey sadece birinin hakkımda yanlış ihbarda bulunmuş olabileceğidir” dedi.

Öğretmen hakkında 29 Eylül 2017 tarihinde takipsizlik kararı verildi.

SATIŞ İŞLEMİ

Öğretmen H.A., aracının satışı için 27 Ekim tarihinde Ardahan’da notere gitti. Satış işlemleri yapılırken H.A., noterlik ekranına, kendisi için ‘sakıncalı’ listesinde bulunduğu ile alakalı kayıt tutulduğunu gördü. H.A. daha sonra savcılığa başvurarak, hakkında takipsizlik kararı verilmiş olmasına rağmen böyle bir kayıt tutulmasının nedenini sordu. Savcılık yetkilileri ise bahsi geçen kaydın kendileri tarafından tutulmadığını iletti. 

H.A.’nın avukatı Eylem Hakverdi, konu ile alakalı şunları söyledi:

KİM YAPTI?

“Müvekkil üzerine kayıtlı aracın satışı için notere gittiğinde noterdeki görevlinin ekranına ‘sakıncalı kişi’ kaydı olduğu bilgisi düşmüştür. Bunun üzerine savcı ile görüşmüş, bu kaydı biz koymadık, bizimle alakası yok demiştir. Fişlemeyi kim yapmıştır? 12 Eylül darbe dönemini hatırlatan uygulamalar bunlar. Müvekkilin lekelenmeme hakkı ihlal edilmiştir” dedi. Öğretmen H.A. geçen hafta görevine iade edildi.

İŞTE H.A. İÇİN HAZIRLANAN FİŞ

‘Sakıncalı Bilgisi’ başlıklı kayıtta söz konusu kişinin TC kimlik numarası ve adının yanı sıra “Sakıncalı listede bulunmaktadır” notu yer alıyor. Aynı kaydın devamında yer alan ‘açıklama’ bölümünde ise şu ifadeler yazılı:

“Adalet Bakanlığı yazısı gereğince, hakkında tedbir kararı olan kişinin davada temsil için feragat kabul, sulh ile ahzu yetkisi içermeyecek şekilde vakaletname verilmesi dışındaki söz konusu tedbir kararlarına konu hususlarla ilgili olarak vekaletname düzenlemesine ilişkin başvurularda, adli makamlarca aksi kararlaştırmadıkça esas itibarıyla olağanüstü hal sürecince işlem yapılmaması...”

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım