New York saldırganının kimliği belli oldu

  • 10091
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 01 Kasım 2017 Çarşamba 11:31

ABD'de New York'ta dün, kamyonetini bisiklet yolunda insanların üzerine sürüp 5'i Arjantinli 8 kişinin ölümüne sebep olan 29 yaşındaki saldırganın, Özbek asıllı Sayfullo Saipov olduğu ifade edildi.

ABD medyası, polis kaynaklarına dayandırdıkları haberlerde, saldırganın Özbekistan'dan 2010 senesinde ABD'ye gelen Sayfullo (Seyfullah) Saipov olduğunu açıkladı. Haberlerde, olay yerinde kamyonette saldırının DEAŞ adına yapıldığını gösteren İngilizce bir not bulunduğu kaydedildi.

Saipov kiraladığı kamyonet ile gereçekleştirdiği saldırıdan sonra,  elinde iki silahla araçtan indiği esnada karın bölgesinden vurularak yakalanmıştı.  Daha sonra birinin boya topu atan bir silah, diğerinin de havalı tabanca olduğu anlaşıldı.

Saipov hastanede tedavi altına alındı.

İYİ BİRİ GİBİ GÖZÜKÜYORDU

Yetkililer saldırı ile alakalı soruşturmasına devam ederken Saipov'ın yaşamı hakkındaki detaylar da su yüzüne çıkmaya başladı. 2010 senesinde ülkeye gelen Saipov'un Ohio, Florida ve son olarak New Jersey'nin Paterson bölgesinde yaşadığı ifade edildi. Guardian'a demeç veren ve Ohio'da yaşayan Dilfuza İshakova isimli kadın, Saipov'un Özbekistan'dan geldiği esnada birkaç ay kendisinde kaldığını ifade ederek

"İyi biri gibi gözüküyordu. Ama fazla konuşmazdı. İşe gider gelirdi. Bir depoda çalışıyordu" dedi.

İshakova onu tanıdığı esnada Saipov'un Yeşil Kart'a (Green Card) başvurduğunu söyledi. Ohio eyaleti kayıtlarında Saipov'un o dönem 2 işte kayıtlı olduğu yer alıyor. New York Times'taki habere göre, Saipov, Yeşil Kart almaya da hak kazanmıştı. Buna göre 'Sayf Motors Inc.'deki işinde adres olarak İshakova'nın evini gösterdi, Brigt Auto LLC'deki işinde ise adres olarak Cleveland yakınlarındaki bir adresi kullandı.

İshakova son senelerde ailesinin ve kendisinin Saipov ile irtibatı kaybettiğini, onun önce Florida'ya sonra da eşi ve 2 çocuğuyla birlikte New York bölgesine taşındığını düşündüğünü dile getirdi.

​EVLİ VE 2 ÇOCUKLU

Ohio'daki kayıtlarına göre Saipov 2013 senesinde 19 yaşındaki Nozima Odilova ile evlendi. İkisinin de doğum yeri Özbekistan'ın başkenti Taşkent olarak kayıtlarda yer aldı.  İkili adres olarak yine Cleveland'da bir yerin adresini gösterdi. Kayıtlarda Saipov'un meslek hanesine kamyon şoförü olduğu yazıldı.

İshakova, Saipov'un dindar biri olup olmadığını bilmediğini de söyledi. Özbek kadın

"O benim ülkemden. Babası babamı tanıyordu ve Saipov'u kimseyi tanımadığı için buraya gönderdi" dedi.

'TERÖRİST GİBİ GÖZÜKMÜYORDU'

Daha sonra Florida'da kamyon şoförlüğü yapan Saipov New Jersey'de Uber şirketinde çalışmaya başladı.

New York Times'a konuşan Özbek asıllı Kobiljon Matkarov, Saipov ile birkaç yıl önce Florida'da kamyon şoförlüğü yaparken tanıştığını anlatarak

"Onu tanıdığında çok iyi bir insandı. ABD'yi sevmişti. Çok şanslı gözüküyordu ve her zaman mutluydu ve her şey iyi gidiyor gibi konuşuyordu. Terörist gibi gözükmüyordu ancak içini bilmiyorum" ifadelerini kullandı.

UBER İÇİN ÇALIŞTI

Guardian Saipov'un Uber şirketinin arkaplan kontrolünden geçmiş olduğunu da ifade etti.

Saldırıdan sonra FBI ve polis ile iletişime geçen Uber, Saipov'un çalışma kayıtlarında konuyla 'ilgili' duruma rastlanmadığını da dile getirdi. Uber sözcüsü şirketin 'anlamsız şiddet eylemi nedeniyle dehşete düştüğünü' söyledi ve yetkililerle işbirliği yaptıklarını vurguladı.


​'FEDERAL YETKİLİLERİN RADARINDAYDI'

Yetkililer henüz Saipov'un bu saldıyı gerçekleştirme nedenini tespit edemedi. Ancak New York Times saldırganın federal yetkililerin radarında olduğunu yazdı. Gazetenin haberine konuşan 3 ABD'li yetkili Saipov'un ilgisiz bir soruşturma neticesinde yetkililer tarafından fark edildiğini söyledi.


​Diğer ABD medya organları da Saipov'un geçen sene bir trafik cezası nedeniyle duruşmaya katılmaması nedeniyle Missouri eyaletinde gözaltına alındığını yazdı. Mahkeme kayıtlarına göre mayısta duruşmaya katılan Saipov suçunu kabul etti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım