Lüks yatı ile Kıbrıs'a kaçan FETÖ'cünün kimliği belirlendi!

Son Güncelleme: 06 Ekim 2017 Cuma 06:35

Lüks yatı ile hafta sonu Kıbrıs Rum Yönetimi’ne kaçan ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğu iddia edilen deniz subayının Mersin ilinde görevli deniz yüzbaşı Kadir Karaman olduğu meydana çıktı.

Haziran ayında Gölcük’ten Mersin ilindeki Güney Deniz Saha Komutanlığı’na tayini çıkan deniz yüzbaşı Kadir Karaman’ın, FETÖ’nün kripto subaylarından biri olduğu öne sürüldü. İddialara göre Karaman, bir süre evvel İzmir merkezli FETÖ soruşturmasında aranan örgütün ‘mahrem imamı’yla ankesörlü telefonla görüşme yaptı. Bu görüşmede kimliği tespit edilen Karaman için gözaltı kararı çıkarıldı. Bunun üzerine yüzbaşı Karaman, Sanchez adındaki yelkenli yatıyla pazar günü Kıbrıs Rum Yönetimi’ne kaçtı.

RUM İSTİHBARATI ‘İŞBİRLİĞİNDEN’ MEMNUN

Karaman, Larnaka’da Rum istihbaratına verdiği ifadede,

“FETÖ soruşturmasına adımı koymuşlar. 29 Eylül’de İzmir’deki evime polis baskın düzenledi. Haber alır almaz ben de teknemle Mersin’den kaçtım” dedi.

Rum medyası, Türk subayın ‘işbirliğinden’ dolayı istihbaratın çok memnun kaldığını da yazdı.

Kathimerini ve Filelefheros gazeteleri, Türk subayın Larnaka limanına pasaportu olmadan girdiğini ve büyük olasılıkla siyasi sığınma hakkı tanınacağını öne sürdü. Rum medyası ilk defa bir Türk subayın Rum kesiminden siyasi sığınma hakkı istediğine de dikkatleri çekti ve

“Biz bu olayı gizli tutmalıydık, acemilik yaptık” yorumunda bulundu.

Kaçtıktan sonra sosyal medya hesaplarındaki fotoğraf ve bilgileri silen Karaman’ın birçok defa Avrupa ülkelerine seyahat ettiği dile getiriliyor. Karaman’ın bilhassa Avrupa Parlamentosu’na eğitim için giden Polonya ve eski doğu bloku ülkesi öğrenci ve akademisyenlerle yakın ilişkisi bulunuyor.

Rum medyası, Karaman’ın, 31 metre uzunluğunda Sanchez adlı lüks bir yelkenliyle geldiğini yazmıştı. Karaman’ı askerlik döneminden tanıyanlar ise “Yelkenli 31 metre değil olsa olsa 31 feet uzunluğundadır. 31 feet yaklaşık 10 metre ediyor” dedi.

İKİ FETÖ’CÜ ATİNA’DAN ZİYARET ETTİ

Kadir Karaman, Larnaka yat limanında Rum istihbaratının koruması altında. Rum polisi, yat limanına girişleri sıkı şekilde kontrol altında tutuyor. Rum istihbaratının, “Sizi gizli eve alalım” teklifini kabul etmeyen Karaman, kendi isteği ile limanda teknesinde geceliyor. Rum kaynaklar, Türk subayın gelmesinin hemen ertesi günü, FETÖ’cü iki Türk’ün Atina’dan Larnaka’ya geldiği ve Karaman’ın onayıyla kısa bir görüşme gerçekleştirdiği bilgisini de verdi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım