Kuzey Kore'den tehlikeli deneme! En yüksek irtifa...

Son Güncelleme: 29 Kasım 2017 Çarşamba 07:30

Güney Koreli askeri yetkililer, Kuzey Kore'nin yeni bir balistik füze denemesi yaptığını açıkladı.

Kuzey Kore'nin türü belli olmayan balistik bir füze fırlattığı öne sürüldü. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore'nin yeni balistik füze denemesi gerçekleştirdiği tahmininde bulundu.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, füzenin Güney Pyongan bölgesinden fırlatıldığını iddia etti. Füzenin, başkent Pyongyang'a 20 km mesafede yer alan ve füze geliştiren enstitüler dahil çok sayıda araştırma merkezinin bulunduğu Pyongsong kentinden fırlatıldığı dile getirildi.

​ABD Savunma Bakanlığı da Kuzey Kore'nin, bir füze denemesi daha yaptığını belirledi.

Pentagon Sözcüsü Albay Rob Manning,

"Doğu yakası saatiyle yaklaşık 13.30'da Kuzey Kore'nin muhtemel bir füze denemesi yaptığını tespit ettik. Durumu değerlendirme sürecindeyiz. Daha sonra hazırlandığında detayları paylaşacağız" ifadesini kullandı.

​Beyaz Saray sözcüsü Sarah Huckabee Sanders ise ABD Başkanı Donald Trump'ın füze denemesi ile ilgili bilgilendirildiğini Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

​ABD Savunma Bakanı James Mattis, fırlatılan füzenin şimdiye kadarki en yüksek irtifalı füze olduğunu açıkladı. Pentagon'un açıklamasında da

"Füze, 1000 kilometre uçtuktan sonra Japon Denizi'ne, Japonya kara suları içindeki bölgeye düştü" ifadesine yer verildi.

Bazı ABD'li yetkililer ise füzenin 50 dakika havada kaldığını ve 4 bin 500 kilometre irtifaya ulaştığını dile getirdi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım