Karlov suikastinde flaş gelişme... Sonradan silinmiş

Son Güncelleme: 18 Aralık 2017 Pazartesi 06:49

Rusya'nın Ankara Büyükelçi Andrey Karlov'u öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın e-posta ve sosyal medya mesajlarının sanal ortamda oluşturulmuş bir bilgisayar yoluyla silindiği meydana çıktı.

Alınan haberlere göre, Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı’nın sürdürdüğü soruşturma kapsamında 33 kişinin şüpheli olarak ifadesi alındı, 4 kişi tutuklandı. Dosyada olayın ardından 'FETÖ mensuplarınca Altıntaş’ın cep telefonuna VPN’le bağlanılarak, Gmail ve Facebook' mesajlarının içeriği silindiği' teptine yer aldı.

ABD'Lİ ŞİRKET, OLUMLU YANIT VERMEDİ

Silme işlemi esnasında kullanılan IP adresinin ABD’de bulunan Expres VPN isimli şirketten kiralandığı, firmanın log kaydı tutmadığı anlaşıldı. Firmanın ABD ve Avrupa hukuk kurallarına tabi olmadığını bildirmesi sebebi ile yazışmalardan olumlu bir cevap alınamadı.


FBI DA OLUMLU CEVAP VERMEDİ 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, mesaj içeriklerinin silinmesinde kullanılan bilgisayarın seri numarasını, Altıntaş’ın hesabını açarken oluşturduğu sorularını aşarak tespit etti. Mesajları silen kişinin bağlantı yaptığı bilgisayarın sahibinin tespiti için Apple firması ile yazışma yapıldı. Ve sonuçta, bilgisayarın seri numarasının sanal ortamda oluşturulduğu, böyle bir bilgisayarın bulunmadığı anlaşıldı. Savcılık, Altıntaş’ın silinen mail hesabındaki içeriklerin tespiti için FBI ile yaptığı yazışmalardan da olumlu sonuç alamadı.


APPLE ŞİFREYİ VERMEDİ 

Altıntaş’ın cep telefonunun şifresi yapılan ilk çalışmada kırılamadı. Fakat Başsavcılık ve Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü uzmanları saldırgana ait mail adresinin şifresini tespit etti. Altıntaş’ın telefonundaki iCloud hesabına erişildi ve yedekleme bilgilerine ulaşıldı. Savcılık, Apple’dan telefonun şifresini istedi. Firma olumlu yanıt vermedi. Savcılık, şifrenin açılması için yabancı bir firmayla irtibata geçti. Bu firma da fazla para istedi ve telefonu açma garantisi vermedi. Aynı firma işlemi yurtdışında yapmak için ısrarcı olunca görüşmelere son verildi.

Ayrıca TRT’nin, suikastın işlendiği serginin yapıldığı alandan 3G ile canlı yayın yapmasının da incelendiği bildirildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım