Kabil'de bir saldırı daha: En az 40 ölü, 140 yaralı

Son Güncelleme: 27 Ocak 2018 Cumartesi 15:14

Afganistan'ın başkenti Kabil'de hükümet ve elçilik binalarının bulunduğu bölge civarında bomba yüklü ambulans ile saldırı yapıldı. En az 40 kişinin yaşamını yitirdiği ve 140 kişinin yaralandığı saldırıyı Taliban üstlendi.

Kabil'de Intercontinental Oteli'nde 22 kişinin öldüğü saldırıdan bir hafta sonra şehir merkezinde kalabalık bir bölgeye öğle yemeği saatinde düzenlenen saldırıyı da Taliban üstlendi. 

İtalya'nın Acil Yardım isimli örgütünün Afganistan koordinatörü Dejan Panic, faaliyet gösterdikleri travma hastanesinin yakınında bomba yüklü ambulansla düzenlenen saldırıyı 'katliam' diye niteledi. Örgütün hastanesine 50'den fazla yaralı getirildi.

AMBULANS SAYESİNDE GEÇTİ

Afgan İçişleri Bakanlığı'na göre saldırgan ambulans sayesinde denetim noktasından geçti. İlk kontrol noktasında polise bir hastayı yakındaki hastaneye götürdüğünü söyleyip ilerleyen saldırgan, ikinci kontrol noktasında ambulansa sakladığı patlayıcıları infilak ettirdi.

Olay yerine yakın bir noktada bulunan milletvekili Mirvais Yasini, ambulansın Yüksek Barış Konseyi'nin ofisi ve yabancı büyükelçiliklerin yakınındaki kontrol noktasına ulaştığı esnada infilak ettiğini belirtti.

Patlamanın şiddetiyle yüzlerce metre çapında binalar sarsıldı, etrafta enkaz oluştu, çukurlar açıldı. Ambulanslar hemen olay yerine gelirken çevredeki insanlar yaralıların kaldırılmasına yardım etti.

Afgan başkentinin kalbine Taliban'ın yine saldırı düzenlemesi, ABD yönetiminin Afganistan için açıkladığı yeni agresif strateji için bir darbe daha teşkil etti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım