İşte ByLock yazılımını tasarlayan ve geliştiren isim

Son Güncelleme: 11 Ağustos 2017 Cuma 09:47

FETÖ’nün şifreli iletişim uygulaması Bylock’un geliştirilmesi ve tasarlanmasında şüpheli olan eski TÜBİTAK çalışanı İhsan Taşkın ile alakalı hazırlanan iddianamenin ayrıntıları meydana çıktı.

TÜBİTAK’ta 1999’dan 2015'e kadar görev yapan Taşkın’ın FETÖ’nün TÜBİTAK’taki sohbet abilerinden olduğu tespit edildi. Soruşturmada TÜBİTAK’ta çalışan 3 isim tanık sıfatı ile ifade verdi.

Tanıklardan Altan A. 2006'da sohbetlere başladığını dile getirerek,

“İhsan Taşkın sohbet abisi olarak bize o zaman hizmet hareketi denilen yapının yazılı argümanlarını okurdu. Evinde sohbetler düzenlenirdi. Gitmediğimiz zaman baskı kurdu. Hesap sorması üzerine sohbetlerden soğudum. Kurumda bilgili tecrübeli ve uzman olarak bilinirdi” dedi.

Diğer tanık Yayha K. ise, Taşkın’ın 2007'de kripto şifreleme algoritmaları üzerine çalıştığını belirtti.

 “Oruç tuttuğunuz belli olmasın. Oruçlu halde kurum amirlerimizin önünde su için şeklinde örgütün üst tabakasından gelen talimatları aktarırdı. Kurumda çalışanları fişlememizi istediler. Alevi, alkol kullanan, bizden olmayan insanları bildirin dedi.” şeklinde konuştu.

Yahya K. sözlerine şöyle devam etti:

“Taşkın, çok gizli ve ser verip sır vermeyen bir kişiydi. Kripto analisti olarak matematiksel algoritma ve şifreleme yapıyordu. Yüksek derecede askeri ve ulusal şifreleme yaparak dış müdahaleye kapatacak şekilde çalışmalar yapmaktaydı. Emin olmamakla birlikte Bylock programının şifreleme işini, yazılımını yapabilecek kapasiteye sahip yüksek derecede zeki bir insandır. Bu alanda ve bu insanlardan çok az sayıda vardır. Teknik bilgisi ve matematik bilgisi ve ustalığı bir araya getirildiğinde yapılamayacak bir şey yoktur.”

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım