İsrail'in Gazze zulmü devam ediyor

Son Güncelleme: 31 Mart 2018 Cumartesi 08:44

Birleşmiş Milletler Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Taye-Brook Zerihoun, Gazze'deki durumun gittikçe kötüleşebileceği uyarısını yaptı. Zerihoun, İsrail'e uluslararası insan hakları ve insani hukuk çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Gazze'de İsrail askerleri tarafından en az 15 Filistinlinin öldürülmesinden sonra Kuveyt'in isteği ile acil bir şekilde toplandı. 

Diplomatlar, kapalı kapıların ardında gerçekleştirilen görüşmelerde BMGK'nin ortak bir açıklama kabul etmesi ve yayımlamasının istendiğinin ama böyle bir açıklama üzerinde anlaşmaya varılamayınca açık oturumda toplanma kararı aldıklarını ifade etti.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Zerihoun, konseyde yaptığı konuşmada, Gazze'de yapılan yürüyüşte göstericilerin birçoğunun sınır hattından uzak durduğunu ve şiddet olaylarına karışmadığını, bazı göstericilerin ise taş fırlattığını dile getirdi. 

"Gazze'deki durum önümüzdeki günlerde kötüleşebilir." uyarısını yapan Zerihoun, sivillerin ve çocukların hedef alınmaması gerektiğini ifade etti.

Gerginiliğin azalması ve yeni çatışmaların yaşanmaması için taraflara önlem alınması çağrısında bulunan Miller, ABD'de dahil uluslararası toplum Gazze'de insani durum ve ekonomik koşulları iyileştirmeye yönelik kısa vadede somut adımlara odaklandığını ve barış için de çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de yazılı bir açıklama yayımlayarak, Gazze'deki çatışmalardan derin endişe duyduklarına dikkati çekti.

Guterres, bu olaylara ilişkin bağımsız ve şeffaf bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım