İsrail Suriye'ye saldırdı... Suriye'den karşılık geldi!

  • 2084
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 02 Kasım 2017 Perşembe 07:18

Alınan son bilgilere göre İsrail ordusu, Suriye'de hava saldırısı düzenledi.

İsmini açıklamak istemeyen Lübnanlı üst düzey bir görevli, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Lübnan hava sahasını ihlal eden İsrail uçaklarının ülkenin doğusundan Suriye'ye giriş yapıp Humus kırsalında hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

UÇAKSAVAR İLE KARŞILIK

Suriye sınırında yer alan Ras Baalbek ve el-Fakiha kasabaları üzerinden alçak uçuş yaptığı dile getirilen İsrail savaş uçaklarının saldırısının ardından bölgede güçlü patlama seslerinin duyulduğu, Suriye ordusunun ise İsrail savaş uçaklarına uçaksavar bataryaları ile karşılık verdiği kaydedildi.

Lübnan basınında yer alan haberlerde ise hava saldırısının Humus'taki bir fabrikayı hedef aldığı öne sürüldü. İsrail ordu sözcülüğü yetkilileri ise konu ile alakalı herhangi bir yorum yapmayacaklarını ifade etti. Ekim ayında da Lübnan hava sahasını ihlal eden İsrail savaş uçakları, Suriye'de düzenledikleri çeşitli saldırılarda rejime ait mevzileri ve uçaksavar bataryalarını hedef almıştı.

ASKERİ NOKTALAR HEDEF

Suriye'de iç savaşın başladığı 2011'den bu yana zaman zaman Suriye'den topraklarına roket atıldığını ileri süren İsrail, Suriye rejimi ve İran destekli Hizbullah örgütüne ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor.

Sınırları ötesinde yaşanan gelişmeleri takibe ve kırmızı çizgilerini muhafazaya devam edeceğini kaydeden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, söz konusu kırmızı çizgileri "Hizbullah ya da İran güçlerinin Suriye'de güçlenmesini, özellikle de hassas silahlar elde etmesini önlemek, bu güçlerin İsrail sınırı boyunca sahada varlık göstermesine engel olmak ve İran'ın genel olarak Suriye'nin tamamında askeri varlık kurmasını engellemek" şeklinde sıralamıştı.

İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni 1967'den bu yana işgal altında tutuyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım