İran olayları hakkında ilk resmi açıklama

  • 13065
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 05 Ocak 2018 Cuma 17:52

İran İçişleri Bakanı, protestolara katılımın düşük olduğunu, en kalabalık katılımın olduğu gösterinin yalnızca 42 bin kişiyi topladığını ifade etti. İran'daki protestolara ABD ve İsrail'in ardından DEAŞ'da destek verdi.

İran'da 28 Aralık'ta başlayan protestolara katılım ile alakalı hükümetten ilk kez açıklama geldi. İran İçişleri Bakanı Abdülriza Rahmani Fazli, protestoların sürdüğü bir hafta boyunca en kalabalık katılımın 42 bini bulduğunu dile getirdi. 

Fazli

''Protestoların o kadar sürebilmesinin nedeni, hükümetin müsamaha, itidal, hoşgörü gösterip etkileşime geçmesidir'' dedi.

DEAŞ: VELAYETİ FAKİHE KARŞI AYAKLANMA

İran güçlerinin Irak, Suriye ve Lübnan'da cihatçılara karşı verilen savaşa müdahil olmasıyla çıkan mali faturanın da protesto edildiği eylemlere ABD ve İsrail'in ardından DEAŞ da destek açıkladı.

DEAŞ'ın internet üzerinden yayınladığı haftalık gazete al Naba'da İran'daki protestolardan 'rejime karşı devrim, velayeti fakihe karşı ayaklanma' diye söz edildi, protestocuların yöneticilere son derece önemli mesajlar verdikleri, eylemlerin devam etmesi gerektiği savunuldu. Velayeti fakih, İran'daki dini liderliğin başını çektiği molla rejimine deniyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım