Irak ordusundan Kerkük'te yeni operasyon

Son Güncelleme: 07 Şubat 2018 Çarşamba 12:39

Irak ordusu İran sınırı civarındaki bölgenin kontrolünü sağlamlaştırmak için yeni bir operasyon başlattı. Ordunun yaptığı açıklamada bölgenin Kerkük'teki ham petrolün İran'a aktarılması için kullanılacağı ifade edildi.

Irak ordusunun yaptığı açıklamada Irak petrolünün geçisinin yapılacağı İran sınırındaki bölgenin kontrolünü sağlamlaştırmak için askeri operasyon başlatıldığı duyuruldu. 

Açıklamada dağlık bölgede iki silahlı örgütün aktif olarak faaliyet göstermesinden dolayı duyulan endişe vurgulandı.

Iraklı yetkililer geçen sene aralık ayında Kerkük'teki ham petrolün kamyonlarla İran'ın Kirmanşah bölgesindeki rafinerilere taşınacağını ilan etmişti.

Irak ile İran arasında 10 Aralık'ta yapılan anlaşmaya göre günlük petrol ihracatı ilk aşamada 30.000 varil, daha sonraki aşamalarda ise 60.000 varil olacak.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı olmayan Kerkük'teki petrol ve doğalgaz altyapısı kısa süre önce Peşmerge'nin kontorlündeydi. Ancak Ekim 2017 itibarıyla Irak güçlerinin operasyonu sonucu Kuzey Petrol Şirketi'ne ait petrol bölgelerinin kontrolü yeniden Bağdat'a eçmişti.

Kamyonlarla yapılacak sevkiyatın geçen hafta başlaması gerekiyordu ancak Iraklı petrol yetkilileri gecikmenin teknik sebeplerle yaşandığını belirtmiş ve başka bilgi paylaşmamıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım