İnterpol tarafından aranan DEAŞ'lı yakalandı

Son Güncelleme: 15 Ağustos 2017 Salı 08:45

İstanbul polisi, Interpol tarafından 3 senedir aranmakta olan DEAŞ'ın Avrupa'daki eylemlerinin organizatörü ve Fransız militanlardan sorumlu Mehdi A.'yı eylem planı için geldiği İstanbul'da yakaladı.

İstanbul Emniyeti evvelki gün DEAŞ'lı canlı bombanın polisi şehit etmesi ile sarsılmışt. Oysa aynı saatlerde emniyet farklı ve çok gizli bir DEAŞ operasyonu yapıyordu. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü birimleri, 2014 senesinde eşi ve bir çocuğu ile Suriye’ye gidip DEAŞ’a katılan Belçika vatandaşı Mehdi A.’nın sansasyonel bir eylem için İstanbul’a geldiğini tespit etti.

Eşi ve çocuğunu Belçika’ya gönderen Mehdi A.’nın İstanbul’da kalması polisi alarma geçirdi. Mehdi A.’yı olası bir eylemden önce yakalamak isteyen terör polisi, kaldığı tüm otellerin bulunduğu sokaklardan adım adım onu takip etti. Binlerce saatlik kamera görüntülerinden sonra Fatih’e kadar takip edildi.

Dikkatli davranan Mehdi A.’nın yakalamaması için hiçbir DEAŞ hücresi ile iletişime geçmeyerek, Arap kökenli, legal işler ile uğraşan kişilerle tanışarak onların bulunduğu Fatih’teki bir evde kaldığının tespit edilmesi ile, Mehdi A. kıskıvrak yakaladı.

Mehdi A.’nın, DEAŞ’ın Fransızca konuşan militanlarından sorumlu olarak görev yaptığı ifade edildi. 2014 senesinde bu yana Belçika ve Interpol tarafından aranan Mehdi A.'nın, Avrupa'da DEAŞ'ın düzenlediği kanlı eylemlerde bağlantılı olduğu belirlendi. Mehdi A.’nın adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından Belçika’ya iade edileceği öğrenildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım